Czym zajmuje się prawnik

Zawód prawnika jest cały czas jednym z najbardziej prestiżowych zajęć, jest on przy tym jednym z najlepiej opłacanych zawodów, nie tylko w Polsce. Dla wielu ludzi świat prawa jest jednak owiany wielką tajemnicą, a prawnicy wydają się być odległą planetą. Dlatego w tym tekście postaramy się przybliżyć Wam nieco świat prawników. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Jak zostać prawnikiem?

Odpowiedz na to pytanie zdaje się być banalna: wystarczy skończyć pięcioletnie magisterskie studia na wydziale prawa i administracji. Jednak już samo dostanie się na studia prawnicze w Polsce jest dosyć trudne, ze względu na bardzo wysokie progi punktowe. Po zdobyciu tytułu magistra prawa otwierają się dwie ścieżki kariery zawodowej: albo ubieganie się o przyjęcie na aplikacje (sędziowską, notarialną, prokuratorską, radcowską, adwokacką lub komorniczą) lub zatrudnienie się w dowolnej firmie w dziale prawnym i zostanie specjalistą od przygotowywania umów, ubezpieczeń oraz innych spraw związanych z codzienną działalnością firmy w obrocie prawnym.

Jakim sprawami zajmują się radcy prawni?

Jeżeli zdecydujemy się na pójście się na jedną z możliwych aplikacji na przykład na radcowską to możemy być pewni, że po jej ukończeniu czeka nas zapewne praca w jednej z kancelarii. Radca prawny zajmuje się najczęściej sprawami cywilnymi, takimi jaki rozwody, podziały majątków, spadki, umowy, darowizny, czy też opieka nad dziećmi. Dosyć często radcowie prawni mają do czynienia także z prawem pracy, ubezpieczeniami społecznymi oraz z zawiłym prawem gospodarczym. Radca prawny najrzadziej ma do czynienia w swojej pracy z prawem karnym, chociaż oczywiście i takie zadania mogą mu się przytrafić. Trzeba pamiętać, że prowadzenie spraw cywilnych jest jednak zdecydowanie bardziej opłacalne finansowo, po prostu klienci cywilni zazwyczaj płacą zdecydowanie inne kwoty, wynika to m.in z tego, że takie sprawy potrafią toczyć się latami i dotyczyć dużych sum pieniędzy.

Zarobki radcy prawnego

Radca prawny może liczyć na bardzo dobre zarobki, chociaż oczywiście zależy to od bardzo wielu czynników, takich jak: staż pracy, rodzaj kancelarii, miasto czy też po prostu szczęście. Średnie zarobki radcy prawnego oscylują w okół 8 tysięcy miesięcznie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here