Ile powinien przybierać noworodek tygodniowo?

Mało który rodzic wie, ile powinien przybierać noworodek tygodniowo. Nic dziwnego, gdyż taka wiedza w zasadzie nie jest mu niezbędna podczas opieki nad dzieckiem. Prawidłową wagę monitoruje pediatra, kiedy rodzic przychodzi z maluszkiem na wizyty kontrolne lub na szczepienie. Lekarz wie najlepiej, ile powinien przybierać noworodek tygodniowo i na bieżąco kontroluje, czy dziecko mieści się w określonych normach. To oczywiste, że każdy maluch jest inny i nie wszystkie ważą tyle samo i przybierają w identycznym tempie. Dobry pediatra z pewnością zauważy niepokojące sygnały i poinformuje o tym rodzica.
To, ile powinien przybierać noworodek tygodniowo, jest dokładnie określone przez specjalistów, którzy od lat zajmują się badaniem rozwoju małych dzieci. Nie oznacza to, że każde odstępstwo od normy jest niepokojące i oznacza, że z niemowlakiem jest coś nie tak. Najważniejsze jest, aby maluch był pod stałą kontrolą lekarza, który stwierdzi, kiedy dziecko nie przybiera prawidłowo. Wiedząc, ile powinien przybrać na wadze noworodek, pediatra waży go podczas każdej wizyty i sprawdza wyniki na specjalnej siatce centylowej, przeznaczonej dla najmłodszych dzieci.
Bywa, że rodzice bardzo się martwią i chcieliby wiedzieć, ile powinien przybrać na wadze noworodek. Wydaje im się, że maluszek waży za mało lub wręcz przeciwnie, za dużo! Takie sytuacje rzeczywiście zdarzają się dość często, ale nie zawsze są powodem do niepokoju. Dziecko które jeszcze nie chodzi ani nawet nie raczkuje i jest karmione sztucznym mlekiem, często waży więcej, niż dziecko karmione piersią. Młode mamy z zainteresowaniem czytają o tym, ile powinien przybierać noworodek tygodniowo. Często samodzielnie ważą maluszka i co tydzień skrupulatnie sprawdzają jego wagę. Są po prostu bardzo troskliwe i martwią się, czy dziecko przybiera prawidłowo. Nadopiekuńcze mamy martwią się najbardziej, kiedy niemowlę przybiera zbyt wolno i zbyt mało. Wiedząc o tym, ile powinien przybierać noworodek tygodniowo, mogą sprawdzić, czy ich dziecko mieści się w tym przedziale, a jeśli nie, pytają lekarza, co robić. W takiej sytuacji pediatra zazwyczaj nakazuje dokarmianie dziecka specjalnym mlekiem, które pomoże mu przybrać na wadze.
Rodzice powinni pamiętać o tym, że każde dziecko ma troszkę inną wagę. To, ile powinien przybierać noworodek tygodniowo, jest oczywiście ważną wskazówką, ale nie warto przejmować się drobnymi odstępstwami od normy, szczególnie, jeśli lekarzowi nie wydają się one niepokojące. Jeśli dziecko przez dłuższy już czas ma zbyt niską lub zbyt wysoką wagę, być może oznacza to problemy ze zdrowiem i wówczas trzeba dokładniej zainteresować się tym tematem. Być może konieczne będą dodatkowe badania.
To, ile powinien przybierać noworodek tygodniowo, zależy od jego wieku. Najszybciej przybierają maluszki w pierwszych miesiącach życia. Im są starsze, tym wolniejsze jest tempo wzrostu wagi. Rodzice którzy dużo czytali na ten temat i dokładnie wiedzą, ile powinien przybierać noworodek tygodniowo, mogą sprawdzać w domu, czy dziecko przybiera prawidłowo.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here