Pierwsze kąpiele noworodka

Przyjście potomka na świat, to ogromne wydarzenie dla każdego rodzica, bez względu na to czy zostaje nim pierwszy, czy kolejny raz.
O ile przez 9 miesięcy oczekiwania na maluszka przyszli rodzice zaprzątali sobie głowy pytaniami, czy wszystko przebiega dobrze i ich dziecko przyjdzie na świat zdrowe, o tyle po jego szczęśliwych narodzinach zadają pytania , czy właściwie będą potrafili otoczyć maleństwo opieką, tak by zdrowo i prawidłowo się rozwijało.
Niemałym wyzwaniem dla większości rodziców są zabiegi pielęgnacyjne, a w szczególności kąpiel noworodka. Jest to czynność, która wzbudza u młodych rodziców największe obawy i powierzają te obowiązki bardziej doświadczonym (w ich przekonaniu) członkom rodziny np. babciom.
Generalnie strach przed kąpielą malutkiego człowieczka raczej jest rzeczą naturalną, ale nie należy do czynności na tyle trudnych, z którymi sobie nie poradzimy. Wystarczy raz się przemóc i wykonać kąpanie samodzielnie, a już po kilku nabierzemy takiej wprawy, iż czynność będzie praktycznie wykonywana przez nas rutynowo.
Najlepiej, aby w pierwszych kąpielach uczestniczyło oboje rodziców z podziałem obowiązków – będzie to ogromne ułatwienie, a i lęk przed nim mniejszy.
Zanim do niego przystąpimy warto zasięgnąć wiedzy poradnikowej dotyczącej zabiegów pielęgnacyjnych z broszur czy też portali internetowych poświęconych noworodkom i niemowlakom. Mamy również dostępny jak kąpać noworodka film instruktażowy do znalezienia w zasobach internetu. Oczywiście wskazane by było, aby wiedzę powyższą nabyć jeszcze przed narodzinami dziecka, by móc przejść do wykorzystania jej w praktyce od momentu, kiedy nasz maluch znajdzie się już w domu po wyjściu ze szpitala.
Zakup przyborów do kąpieli warto też poczynić wcześniej, abyśmy byli w pełni przygotowani na jej wykonanie i niczego nam nie zabrakło.
Najważniejszymi rzeczami, bez których się nie obędziemy będą : wanienka, podkład do kąpieli noworodka, termometr, tetrowe pieluszki, emulsja do kąpieli, hypoalergiczne mydełko dla niemowląt, specjalny szampon do mycia delikatnych włosków, miękki ręcznik kąpielowy, oliwka do natłuszczania, gaziki i sól fizjologiczną, preparat do pielęgnacji pępka oraz krem pielęgnacyjny do pupy i okolic intymnych oraz delikatna szczoteczka z miękkim włosiem do przeczesania włosków.
Mając wszystkie powyższe rzeczy możemy przystąpić do kąpieli. W tym celu ustawiamy wanienkę, na stabilnym podłożu (najlepiej stole) w nagrzanym pomieszczeniu, zwracając szczególną uwagę na to, aby nie było przeciągu i wlewamy do niej wodę (najlepiej przegotowaną) z dodatkiem emulsji natłuszczającej. Woda do kąpieli powinna mieć temperaturę ok. 35 stopni. Następnie wkładamy podkład i wykładamy go pieluszkami/pieluszką tetrową. Następnym etapem będzie wsadzenie noworodka do wanienki. Robimy to stopniowo, aby maluszek oswoił się z wodą podkładając ramię pod główkę. Przystępujemy do mycia namydlając go ręką lub gąbeczką. Następnie myjemy włoski i dobrze spłukujemy. Przemywamy oczka gazikiem z roztworem soli fizjologicznej. Wyciągamy z wody i delikatnie osuszamy ręcznikiem tak, aby nie trzeć nim delikatnej skóry. Pozostaje tylko natłuszczenie noworodka przy pomocy oliwki, Zakrapiamy/smarujemy pępek, smarujemy pupę, czeszemy i ubieramy w czyste ubranko.
To aż tyle, a może tylko tyle. Pamiętajmy, że kąpiel nie może trwać długo, więc starajmy się wykonywać czynności w miarę szybko, ale za to dokładnie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here