Higiena noworodka

Pierwsze czynności higieniczne dokonywane na dziecku tuż po narodzinach początkowo zdają się być ogromnym wyzwaniem. Wielu rodziców na początku odczuwa lęk, bowiem niemowlak jest tak mały i delikatny, iż boją się, że mogą go uszkodzić. Dzieje się tak zwłaszcza w przypadku młodych, świeżo upieczonych rodziców, którzy nie posiadają więcej dzieci, niż tylko dopiero co narodzony, maleńki bobas. Brak doświadczenia połączony z niewielkimi rozmiarami dziecka oraz jego kruchością i delikatnością skutkują najzwyczajniejszym strachem i nie ma w tym absolutnie nic dziwnego.

Pierwsza kąpiel dziecka jest zazwyczaj pamiętnym wydarzeniem dla większości rodziców. Mająca miejsce w niedługim czasie po opuszczeniu szpitala, jest jakby symbolicznym początkiem nowej, wspólnej drogi dwojga młodych rodziców oraz nowego członka rodziny, niemowlęcia. Do kąpieli takiej trzeba się oczywiście dobrze przygotować. Potrzebna jest rzecz jasna specjalna niewielka wanienka oraz kosmetyki, które będą odpowiednie dla delikatnej, wrażliwej skóry noworodka. Mnóstwo producentów produkuje kosmetyki odpowiednie dla bobasów i naprawdę warto po nie sięgać. Szampony, płyny do kąpieli, mydełka, a także płyny do płukania tkanin oraz specjalne proszki do prania – zostają one wyprodukowane specjalnie z myślą o maleńkich dzieciach; nie uczulają, są delikatne, nie powodują podrażnień skóry oraz sprawiają, że dziecięce ubranka stają się miękkie i przyjemne w dotyku (a więc nie powodują u noworodka dyskomfortu).

Jedną z trudnych kwestii, która sprawia kłopot większości młodych rodziców, jest to, jak wyczyścić nosek noworodka. Zabieg taki jest konieczny, bowiem nosek często jest „zapchany”, co utrudnia maluszkowi oddychanie. Noworodek rzecz jasna nie umie sam przeczyścić sobie nosa, wydmuchując go w chusteczkę, dlatego też konieczne jest nabycie specjalnej gumowej gruszki używanej od lat przez rodziców nowo narodzonych maluchów. Urządzenie jest bardzo proste; co za tym idzie – ten sposób czyszczenia małych nosków jest łatwy w użyciu, niedrogi oraz sprawdzony przez wiele pokoleń młodych rodziców. A co jeszcze ważniejsze – działa, a przecież o to nam przede wszystkim chodzi. Dzieci oczywiście nie lubią tego typu zabiegów, gdyż po prostu ich nie rozumieją i czują się niekomfortowo, kiedy ktoś chce im włożyć gumowy szpic do nosa. Z całą pewnością możemy jednak zapewnić, że nie jest to bolesny zabieg i jeśli noworodek jest w jego trakcie niezadowolony, to jak już wspominaliśmy – tylko i wyłącznie z powodu dyskomfortu i niezrozumienia sytuacji.

Kolejną ważną decyzją jest wybór odpowiednich pampersów, lub – jeśli ktoś preferuje takie rozwiązanie – tradycyjnych, materiałowych pieluch. Wbrew pozorom grono rodziców decydujących się na taką opcję jest zaskakująco liczne. Są to zazwyczaj osoby prowadzące ekologiczny styl życia – produkowane współcześnie pampersy są bowiem wytwarzane z tworzyw sztucznych, którym ekolodzy są bardzo mocno przeciwni. Prócz tego jest to pewna oszczędność, nie jest bowiem tajemnicą, że „sklepowe” pieluchy to niemały wydatek. Jeśli jednak wziąć pod uwagę koszty prania… Czy rzeczywiście koszty będą niższe?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here