Żółtaczka u noworodka - jak długo w szpitalu?

Narodziny małego dziecka są źródłem nie tylko samych radości, lecz czasem powodują u młodych rodziców znaczny stres i niepokój. Jednym z powodów stresu dla matki i ojca jest przedłużająca się żółtaczka u noworodka, które determinuje to, jak długo dziecko pozostanie w szpitalu.

Sama żółtaczka u noworodka nie jest czynnikiem bezpośrednio zagrażającym jego życiu lub zdrowiu. Jest to zjawisko fizjologiczne polegające na nagromadzeniu znacznej ilości hemoglobiny w organizmie. Najwyższe stężenia bilirubiny powodujące żółtaczkę u noworodków pojawiają się około czwartej lub piątek doby od narodzin. Oznacza to, że długość pozostania w szpitalu jest bezpośrednim czynnikiem umożliwiającym odpowiednio wczesne wykrycie pewnych nieprawidłowości u małego dziecka. Objawem chorobowym żółtaczki u noworodków jest żółte zabarwienie skóry. Najbardziej żółta jest skóra na nogach oraz na lewej stronie ciała.

Wysokie stężenia bilirubiny są usuwane z organizmu po odpowiednim naświetlaniu małych dzieci. To jak długo w szpitalu pozostanie młoda mama z dzieckiem zależy od kondycji noworodka i tego jak będzie reagować na naświetlania. Standardowo wystarczą jedno lub dwa naświetlania na dzień. Następnie poziomy bilirubiny są sprawdzane ponownie i jeśli jej stężenie zaczyna znacząco spadać, wtedy dziecko wraz z opiekunem może zostać wypisane do domu. Istnieją przypadki patologicznej żółtaczki dla noworodków. Wtedy pobyt dziecka i matki w szpitalu znacząco się wydłuża.

Należy pamiętać, że nieleczona lub nieodpowiednio leczona żółtaczka u noworodków może mieć szkodliwy wpływ na rozwój i wzrost małego dziecka, a następnie młodego dorosłego. Oznacza to, że nie należy lekceważyć nawet najmniejszych objawów chorobowych jakie mogą się pojawić u małego dziecko.

Częstym problemem dla młodych rodziców jest długotrwały i głośny płacz małego dziecka. Dzieci płaczą z różnych powodów takich jak poczucie chłodu, głód lub świadomość bycia osamotnionym. Jednym z najczęstszych objawów długotrwałego płaczu u dzieci jest przeciągająca się żółtaczka u noworodków jak długo w szpitalu znajdują się dzieci tak długo na korytarzach będzie słychać płacz noworodków, dla których spotkanie z nowym, nieznanym dotąd światem jest bardzo stresującym przeżycie. Prawdopodobnie dlatego większość z okresu noworodkowego i niemowlęcego zostaje przez dorosłych zapomniane. Świadczy to tylko o tym jak wielką traumą były narodziny, niezależnie od tego czy dziecko przyszło na świat drogą cesarskiego cięcia czy siłami natury.

Młody organizm musi się borykać z licznymi problemami takimi jak konieczność używania własnych płuc czy uruchomienie właściwie działającego układu krwionośnego. Jednym z zadań właściwie działającego układu krwionośnego jest umiejętne eliminowanie z niego substancji niekorzystnych takich jak hemoglobina matki dziecka, której wysokie stężenie przyczynia się do występowania zoltaczka u noworodka jak dlugo w szpitalu przebywa matka lub dziecko uzależnione jest od organizmu dziecka a także jego zdolności do usuwania szkodliwych substancji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here