akwarium

Akwarium jest jednym z tych elementów wystroju, które wymagają odpowiedniego oświetlenia, aby mogły zaprezentować się w pełni okazałości. Co więcej, specjalistycznie dostosowane lampy pełnią nie tylko funkcję dekoracyjną, ale również konieczne są do utrzymania prawidłowego rozwoju roślin i zwierząt. Po jakie należy zatem sięgnąć, aby spełniały wszystkie wymagania?

Lampy akwariowe dopasowane do potrzeb roślin i zwierząt

Przede wszystkim lampy akwariowe muszą być dopasowane do wielkości samego zbiornika – nie tylko swoją wielkością, ale również mocą, która przekłada się na natężenie światła. Co bardzo ważne, powinny być dostosowane do gatunków, które pragniemy tam hodować.

Każdy rodzaj żywych roślin posiada swoje własne zapotrzebowanie na światło, związane z tym, czy jest to gatunek głębinowy, czy raczej żyjący bliżej powierzchni wód. Pierwsze z nich wymagają mniejszej ilości światła i doskonale sprawdzają się przy dnie zbiornika. Drugie powinny znaleźć się wyżej i mieć lepszy dostęp do blasku, często też potrzebne są dla nich silniejsze lampki.

Odpowiednie oświetlenie bezpośrednio wpływa na kondycję roślin, ich rozwój i możliwość prowadzenia fotosyntezy. Nie jest także obojętne dla ryb, gdyż od natężenia światła zależy rozwój wielu gatunków, w tym równie ich wybawienie. Dlatego warto zwrócić uwagę na ich potrzeby, aby dobrać najwłaściwsze lampy.

Trzy tryby świecenia

Lampy akwariowe często wyposażone są w trzy tryby pracy: day (dzienny), daybreak (zachód słońca) i night (nocny). Dzięki temu umożliwiają stworzenie naturalnego środowiska, w którym zmienia się intensywność oraz barwa światła. Co więcej, takie trzy opcje sprawiają, że łatwo można z ich pomocą stworzyć ciekawe aranżacje, które o każdej porze dnia będą wyglądały inaczej. W ten sposób funkcjonalność połączy się z pięknem, a akwarium niewątpliwie będzie stanowić wspaniałą ozdobę.

Różne kolory światła

Kolejnym aspektem, na jaki warto zwrócić uwagę, jest kolor generowanego światła. Oprócz klasycznego światła białego o odcieniu neutralnym, ciepłym lub zimnym, lampy mogą generować także specjalistyczne fala świetlne, o takich kolorach jak czerwony, pomarańczowy, zielony lub niebieski. Dzięki temu sprawiają, że warunki życia roślin i zwierząt są jeszcze bardziej zbliżone do naturalnych, a samo akwarium wygląda przepięknie.

Lampy LED, czyli energooszczędność

Ze względu na to, iż lampy w akwariach świecą się praktycznie cały czas, należy zwracać uwagę także na to, ile prądu pobierają. W tym przypadku doskonale sprawdzają się lampy LED, które nie tylko pięknie wyglądają i są funkcjonalne, ale także zmniejszają koszty utrzymania akwarium.

Oświetlenie akwarium energooszczędnymi lampami to rozwiązanie, które pozwala cieszyć się pięknem zbiornika bez względu na porę dnia. Co więcej, za sprawą atrakcyjnych form modułowych, można je ze sobą łatwo łączyć i tworzyć niezwykłe aranżacje, budując klimatyczne zbiorniki, w których każda ryba i każda roślina będzie czuła się odpowiednio.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here