Noworodek to wyzwanie

O tym, że pojawienie się dziecka w życiu rodziny to niezwykłe wydarzenie, nie trzeba specjalnie nikogo przekonywać, bo rozumie się to samo przez się. Najlepiej o tym wiedzą ci wszyscy, którym dane było takie chwile przeżywać. Dziecko w domu to na pewno rewolucja, bo wszystko z dnia na dzień musi ulec diametralnej zmianie. Sprawy, które wydawały się jeszcze jakiś czas temu priorytetowe, w takiej sytuacji muszą nierzadko zostać odłożone na dalszy plan. No cóż, coś jest ważne, ale coś innego jest jeszcze bardziej istotne. W ogóle życie to sztuka wyboru. Nieustannie musimy przecież wybierać i nigdy tak naprawdę nie wiemy, czy aby dokonaliśmy tego właściwego, bo to okazuje się często dopiero po pewnym czasie.
Wróćmy jednak do zasadniczego tematu niniejszego artykułu, bo wszak miała być w nim mowa o zupełnie innych kwestiach, a nieco odbiegliśmy od meritum. Otóż, rodzice oczekujący na swoje potomstwo muszą znaleźć odpowiedzi na wiele pytań, bo dzięki temu będą lepiej przygotowani do roli rodziców, a to bezwzględnie najważniejsza z ról, jakie przychodzi nam odegrać w naszym życiu. Co ile przewijać noworodka? Jak długo trwa żółtaczka u noworodka? Jakie pieluchy najlepiej kupować dla takiego malucha? Jakim mlekiem karmić noworodki? Żeby uzyskać odpowiedzi na powyższe pytania, trzeba naprawdę się przyłożyć. Ale trzeba mieć jednocześnie świadomość, że nie ma jednej odpowiedzi na każde z tych pytań. Nawiasem mówiąc, o ileż byłoby prostsze nasze życie, gdyby tak dało się funkcjonować. Z drugiej jednak strony trudno jest np. dokładnie określić, co ile przewijać noworodka. To oczywiste, że trzeba to robić tyle razy, ile wymaga sytuacja. Jednego dnia częściej, innego rzadziej. Dużo zależy też od tego, ile dziecko wypiło. To jasne, że im więcej, tym częściej trzeba będzie maluchowi zmienić pieluszkę. A skoro już mowa o pieluchach to warto podkreślić to, że współcześni rodzice mogą naprawdę być zadowoleni z tego, że mogą korzystać z tego współczesnego „wynalazku”. Nie ma najmniejszych wątpliwości, że to rzeczywiście niesamowite udogodnienie. Pampersy, bo tak zwykliśmy określać współczesne pieluchy, w porównaniu z tradycyjnymi pieluchami tetrowymi okazują się naprawdę wielkim udogodnieniem. Jeszcze jakieś dwadzieścia lat temu w zasadzie powszechnie korzystano z pieluch tetrowych. Po pierwsze, pampersy uchodziły jednak za zbyt drogie, a po drugie, nie bardzo jeszcze wtedy rodzice byli przekonani do takich pieluch. No cóż, czasami potrzeba trochę czasu, żeby jakaś rzecz przyjęła się w społeczeństwie. To jak najbardziej normalne. Tak jest w różnych obszarach naszego życia.
A wracając jeszcze na koniec do kwestii: co ile przewijać noworodka, trzeba stwierdzić, że gdyby ktoś rzeczywiście chciał uzyskać odpowiedź na to pytanie, powinien po prostu zapytać o to młodych rodziców. Ale z drugiej strony patrząc, należałoby się zastanowić nad tym, po co komu takie informacje. To tak jakby pytać, ile razy dziennie ktoś myje ręce, ile razy dziennie wychodzi do toalety czy też ile czasu potrzebuje na zjedzenie śniadania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here