Każdy noworodek powinien być otaczany jak najlepszym poziomem opieki przez sprawujące nad nim pieczę osoby. Współpraca rodziców oraz babci i dziadka nie zawsze jednak uchroni dziecko od pojawienia się różnego rodzaju dolegliwości. Jedną z takich dolegliwości są dokuczliwe kolki.
Kolki u noworodka od kiedy?
Nieprzyjemne kolki mogą pojawiać się już w pierwszych tygodniach życia nowo narodzonego dziecka. Jak wynika z przeprowadzonych badań, zjawisko kolek dotyka aż 20-25 % dzieci. Lekarze w dalszym ciągu nie są w stanie w sposób jednoznaczny powiedzieć, co powoduje pojawianie się dokuczliwych kolek. Na całe szczęście istnieje cała masa sposobów, dzięki którym możliwe jest złagodzenie objawów kolek.
Reguła trzech?
W zeszłym stuleciu, w roku 1954 amerykański pediatra Morris Wessel stworzył metodę, dzięki której możliwe stało się rozpoznawanie pojawienia się kolki u niemowlęcia. Tego rodzaju metodę nazwano regułą trzech. Mówi ona, że gdy w pełni zdrowe dziecko płacze przez okres minimum 3 godzin na dobę w sposób nieustanny, przez okres większy niż 3 dni tygodnie oraz czas większy niż 3 tygodnie, wówczas prawdopodobne jest, że mamy do czynienia z kolką.
Kolka – kiedy się rozpoczyna?
Zjawisko kolki może dotknąć wszystkie niemowlęta. Zarówno te karmione mlekiem modyfikowanym jak i za pomocą piersi matki. Najczęściej pojawiają się one w drugim tygodniu życia młodego człowieka. W przypadku maluchów urodzonych za wcześnie (wcześniaków) dolegliwość pojawić się może w późniejszym okresie. W większości przypadków kolka ustępuje między czwartym a szóstym miesiącem życia dziecka. Napady kolek mogą mieć miejsce zarówno w dzień, jak i w nocy. W większości przypadków pojawienie się ich następuje w późnych godzinach popołudniowych oraz wczesnym wieczorem.
Czym kolki się objawiają?
Kolka ma to do siebie, że jej objawy ujawniają się w sposób nagły. Najczęściej ma to miejsce po odbytym karmieniu. Dodatkowo cechują się wysokim stopniem nasilenia. Nowy członek rodziny staje się bardzo nerwowy oraz głośno płacze. Płacz charakteryzuje się długim czasem trwania. Może on bowiem trwać nawet od jednej godziny do czterech (!) w ciągu całej doby. Buzia noworodka nabiera koloru czerwonego. U niektórych noworodków dodatkowo brzuch może stawać się wzdęty. Wszystkie niemowlaki dotknięte kolką podkurczają nóżki. Stópki stają się niezwykle często bardzo zimne. Niemowlak zaciska w piąstki swoje dłonie.
Skąd bierze się kolka?
W tym temacie prowadzone są cały czas intensywne badania. Obecnie nie ustalono jednej przyczyny, która powoduje powstawanie tego schorzenia. Istnieje jednak szereg podejrzeń w tej sprawie. Są one następujące:
-niepokój rodziców, który przechodzi na nowonarodzone dziecko,
-zły sposób karmienia piersią,
-źle dobrany smoczek,
-nieodpowiednia flora jelitowa,
-zbyt obfite posiłki powodujące przeciążenia przewodu pokarmowego,
-przewód pokarmowy jest niedojrzały,
-układ nerwowy charakteryzujący się niedojrzałością – nadwrażliwość na czynniki takie jak ostre światło czy głośne dźwięki