Pępek u noworodka - kiedy odpada

Pępek noworodka może wzbudzać u rodziców wiele negatywnych emocji. Często nie każdy rodzic wie, w jaki sposób należy pępek pielęgnować. Wiele młodych mam zastanawia się nad tym, dlaczego pępowina nabiera czarnego koloru, w jaki sposób pępek pielęgnować oraz czy ta pielęgnacja nie wywoła u dziecka bólu. Kolejną kwestią, która zastanawia młode mamy i tatusiów jest to, czy pępek małego potomka można pielęgnować. Na powyższe oraz inne pytania udzielimy Państwu w poniższym artykule. Zapraszamy serdecznie do jego przeczytania!
Najważniejsze informacje odnośnie pępowiny
W trakcie przebywania dziecka w brzuchu, jest ono złączone z matką za pomocą pępowiny. Pępowina to splot naczyń krwionośnych dużego rozmiaru. Są to dokładnie dwie żyły oraz jedna tętnica. Dzięki pępowinie malec otrzymuje wszelkie najpotrzebniejsze substancje, takie jak tlen i substancje odżywcze. Substancje odżywcze umożliwiają prawidłowy rozwój dziecka. Po przyjściu dziecka na świat pępowina nie jest już potrzebna do przeprowadzenia żadnych procesów życiowych u dziecka, dlatego jest ona odcinana na kilka centymetrów od skóry dziecka. Na brzuszku dziecka zostaje widoczny tak zwany kikut pępowiny. Na kikut każdy lekarz zobowiązany jest nałożyć plastikową zapinkę. To właśnie ten zabieg wzbudza masę wątpliwości u świeżo upieczonych rodziców.
Czarny kolor kikuta pępka – jest się czego bać?
Absolutnie nie! Zaraz po porodzie pępek noworodka ma kolor szaroniebieski, następnie z dnia na dzień nabiera ciemniejszych kolorów. W momencie, gdy staje się całkiem suchy, nabiera twardości, po czym czarnieje.
Pielęgnowanie pępka niemowlaka

Do momentu, gdy kikut pępowiny nie opadnie, trzeba go w dokładny i rzetelny sposób oczyszczać. Nie wolno bowiem doprowadzić do sytuacji, w której do istniejącej rany wdarłoby się jakiekolwiek groźne zakażenie. Przed wykonaniem jakiegokolwiek zabiegu w okolicach pępka, należy za każdym razem dokładnie umyć ręce. Lekarze specjaliści polecają, aby kikut pępowiny obmywać wodą z mydłem. Następnie trzeba go osuszyć za pomocą papierowego ręcznika. Co ważne, czynność ta musi być wykonywana bardzo dokładnie. Sytuacja innego typu jest w momencie, gdy noworodek przebywa w pomieszczeniu zawilgoconym, gdzie na ścianach jest grzyb. W tego rodzaju sytuacjach lekarze zalecają stosowanie preparatów antyseptycznych. Najbardziej polecane są preparaty, które mają bardzo szerokie pola oddziaływania. Tego rodzaju preparatem jest na przykład produkt Octenisept. Taki zabieg lekarze zalecają jednak tylko w przypadkach wyjątkowych.
Zabiegi pielęgnacyjne a ból
Żaden tego typu zabieg nie sprawia noworodkowi bólu.
Dezynfekowanie pępka?
Dezynfekowanie pępka niemowlaka nie jest konieczne.
Czy dziecko można kąpać?
Kąpanie dziecka nie jest zabronione. Można je kąpać, a w trakcie przeprowadzania kąpieli w delikatny sposób przemywać pępek za pomocą wody z dodatkiem mydła.
Kiedy powinien odpaść pępek u noworodka?
Kikut odpada w większości przypadków po upływie około dwóch tygodni od momentu przyjścia noworodka na świat. W niektórych przypadkach okres ten wydłuża się do trzech tygodni.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here