Ile mierzy noworodek?

Zaraz po narodzeniu się dziecka w szpitalu, wykonuje się mu wiele kompleksowych badań, aby sprawdzić, czy wszystko z nim jest w porządku. Waży się noworodka, mierzy się jego długość oraz bada się wiele innych różnych parametrów. Wszystko po to, aby jak najwcześniej wykryć jakiekolwiek nieprawidłowości, by w razie czego, można było je jeszcze jak najszybciej usunąć. To, ile mierzy noworodek, ile waży, jest między innymi brane pod uwagę, podczas przyznawania punktów w 10-stopniowej skali, która ma ocenić ogólny stan dziecka tuż po narodzeniu.

Zazwyczaj noworodek, wraz ze swoją mamą, opuszcza szpital ok. 3 dnia po narodzeniu. Oczywiście jest to przypadek idealny, kiedy podczas porodu nie było żadnych komplikacji, a sam poród odbywał się siłami natury. Po cesarskim cięciu, zazwyczaj nieco dłużej dochodzi się do siebie, więc trzeba pozostać w szpitalu jedną lub dwie dodatkowe doby. Oczywiście po porodzie naturalnym, także czasem zdarza się, że matka jak i dziecko zostają w szpitalu nieco dłużej, przykładowo jeśli dziecko przechodzi bardzo silną żółtaczkę, charakterystyczną dla okresu noworodkowego. W takim przypadku niezbędne jest wspomaganie dziecka, które nie może samodzielnie poradzić sobie z żółtaczką, między innymi poprze fototerapię, to powszechna i często stosowana metoda, jeśli żółtaczka utrzymuje się przez dłuższy niż standardowo czas. Noworodka naświetla się wtedy pod specjalnymi lampami i jest to metoda bardzo skuteczna, która w krótkim czasie daje dobre rezultaty.

Oczywiście wyjście ze szpitala, to nie koniec pomiarów i statystyk, dotyczących noworodka. Taki maluch musi dosyć często zjawiać się w swoich pierwszych tygodniach i miesiącach życia u lekarza. To do szczepienia to też do pomiaru wzrostu oraz masy ciała. Te proste parametry, które mierzone są w przychodni podczas każdej wizyty, mogą wiele powiedzieć o stanie zdrowia dziecka, jeśli dziecko nie rośnie i nie przybywa na wadze, to znak, że może dziać się z nim coś niedobrego i może to być manifestacja jakiegoś poważniejszego schorzenia. Małe dziecko wymaga więc ogromnej troski i częstych wizyt u lekarza. Dlatego też tak cenny jest dla każdej matki urlop macierzyński, podczas którego może zająć się tylko i wyłącznie swoją pociechą i w tym czasie nie musi martwić się o rzeczy związane z pracą. Jest to czas niezwykle potrzebny i ważny dla każdej matki, która troszczy się o swoje maleńkie dziecko.

Najważniejszy jest pierwszy rok życia dziecka. To wtedy zarówno matka, jak i dziecko, uczą się siebie nawzajem i poznają swoje wzajemne potrzeby. To czas tylko dla nich, niezwykle ważny i cenny, który już nigdy się nie powtórzy, Kolejne lata życia dziecka będą już o wiele łatwiejsze i zarówno matka, jak i dziecko przyzwyczaja się już do swoich wzajemnych rytmów dnia. Ważne jest, aby ten pierwszy rok przeżyć w spokoju i nie stresować się zbytnio, bo instynkt macierzyński na pewno zadziała zawsze, kiedy będzie taka potrzeba. A reszta przyjdzie z czasem i nie ma co się przejmować, że od razu nie wiemy wszystkiego co jest związane z noworodkiem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here