Prawidłowa waga noworodka

Bycie młodym rodzicem jest nie lada wyzwaniem. Prawdopodobnie właśnie dlatego pary spodziewające się dziecka, zwłaszcza po raz pierwszy, starają się przygotować do tej roli tak dobrze i starannie, jak tylko potrafią. Dlatego też długie godziny spędzają na studiowaniu artykułów zawartych na stronach internetowych, czasopismach dla osób, które mają w niedługim czasie zostać rodzicami czy licznych, opasłych poradników dla przyszłych rodziców pojawiających się co pewien czas na księgarnianych półkach.

Pytań i wątpliwości jest mnóstwo już od samego początku ciąży. Rodzice posiadający już dzieci znoszą je jakby nieco lepiej – mają już bowiem pewne doświadczenie i do pewnych sytuacji są już przyzwyczajeni. Być może po pierwszej ciąży oraz narodzinach pamiętają też może, że taka teoretyczna, poradnikowa wiedza jest dużym uogólnieniem i rzadko kiedy dziecko faktycznie rozwija się dokładnie tak, jak to opisano w książkach. Każde niemowlę ma bowiem swoje własne, indywidualne tempo rozwoju i nie ma w tym nic złego ani niepoprawnego. Rodzice muszą tego jednak doświadczyć na własnej skórze, by się przekonać, że faktycznie nie wszystko musi przebiegać zgodnie z tabelkami i wykresami. Bardzo pomagają też wyjaśnienia lekarza pediatry, który powinien cierpliwie, rzeczowo i treściwie odpowiadać na wszystkie pytania rodziców.

Jedną w kwestii nurtujących świeżo upieczonych rodziców jest zazwyczaj to, ile tygodniowo powinien przybierać na wadze noworodek. Cóż, i tutaj udzielenie jednoznacznej odpowiedzi jest wręcz niemożliwe, bowiem każde dziecko rozwija się inaczej i już w momencie narodzin wszystkie niemowlęta różnią się od siebie diametralnie. Jeden nowo narodzony bobas może odnotować wagę 2500g, inny zaś 3400g, a jeszcze inny 4000g i jest to absolutnie normalne. Zazwyczaj jednak tygodniowo dzieci przybierają na wadze od 120g do nawet 200g. Wszystko zależy od indywidualnego tempa rozwoju dziecka.

Dlatego też zaczytywanie się w poradnikach oraz stronach internetowych mających na celu udzielanie informacji przyszłym rodzicom paradoksalnie może przysporzyć im więcej stresu niż spokoju oraz poczucia zrozumienia i kontroli sytuacji. Może się też zdarzyć, iż w pewnym stopniu będzie im to odbierać nieco radości z rodzicielstwa. Gdy bowiem przeczytają oni, że książkowo dziecko powinno co tydzień przybierać około 200g wagi, będą nerwowo sprawdzać i dopytywać lekarza, czy faktycznie tak jest. Jeśli nie będzie tak, jak się tego spodziewają, zaczną się denerwować, że może coś jest nie tak i dziecko ma jakieś problemy rozwojowe. W takiej sytuacji bardzo pomocna jest spokojna, wyczerpująca rozmowa z lekarzem, który wytłumaczy, jak przebiega rozwój naszego dziecka i czy jest prawidłowy. Jeśli nie wygląda on dokładnie tak, jak opisano w książkach, jednak pediatra twierdzi, że przebiega prawidłowo i wszystko z naszym maleństwem w porządku, nie ma powodów do obaw ani stresu.

Nie ma również sensu porównywanie bobasa z innymi znanymi nam dziećmi, na przykład z rodziny lub kręgu znajomych. Każdy maluch, jak już wcześniej kilkukrotnie wspomniano, rozwija się w swoim własnym, indywidualnym tempie i prawdopodobnie niemożliwe byłoby znalezienie dwojga dzieciaków, które rosłyby dokładnie tak samo.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here