Nadejście dziecka to długo oczekiwany przez rodziców moment. Zanim jednak doczekają się Państwo swojego pierwszego potomka, warto uzyskać komplet informacji dotyczących tego, czym powinna charakteryzować się prawidłowa dieta 3-tygodniowego dziecka/
Ile zjada 3 tygodniowy noworodek ?
Dziecko potrzebuje pokarmu około siedmiokrotnie w trakcie doby. Potrzeby żywieniowe nowonarodzonego dziecka rosną w bardzo szybkim tempie. W początkowym okresie są one bardzo małe, a później szybko się zwiększają. Po raz pierwszy oczekiwania pokarmowe wzrastają w momencie, gdy dziecko ma trzy dni. Liczba posiłków na dobę, jakiej potrzebuje dziecko, może również różnić się w zależności od tego, w jaki sposób dziecko jest karmione. Mowa tu o karmieniu piersią bądź z butelki. Przy korzystaniu z karmienia butelką, zalecana ilość posiłków to siedem. W przypadku gdy dziecko karmione jest przez mamę swoją piersią, wówczas dziecko może żądać pokarmu częściej.
Dokładna miara ilości jedzenia
Wiele mam rozważa nad tym, ile powinien zjeść 3-tygodniowy nowy członek rodziny. Jeśli interesuje Państwa dokładna miara, to orientacyjnie powinno to być około 110 mililitrów w czasie jednego karmienia. Sytuacja wygląda inaczej w przypadku dziecka, które liczy jeden tydzień. Wówczas ilość pożywienia, jaką powinien spożywać taki bobas, jest naprawdę niewielka. Ten okres jego życia jest bowiem czasem na odpoczynek po trudnym porodzie – wówczas większość czasu noworodek woli przeznaczać na sen. Już około trzeciego dnia życia noworodek jest jednak w stanie przyjmować od 60 do 100 mililitrów pokarmu podczas jednego karmienia. Jeśli chodzi o dzieci karmione piersią, niezwykle trudno jest odmierzyć odpowiednią ilość pokarmu. Sytuacja rysuje się jednak inaczej w przypadku, gdy młoda mama zdecydowała się na karmienie malucha za pomocą butelki. Ile wówczas powinien jeść noworodek? Tak jak napisane jest powyżej, około siedmiu razy na dobę. Istnieją jednak przypadki, przede wszystkim mowa tu o paniach karmiących piersią, że liczba posiłków wzrasta do nawet dziesięciu.
Co w późniejszym okresie?
W momencie, gdy dziecko rozpocznie drugi miesiąc życia, będzie jadło rzadziej. Porcje, jakie będą potrzebne dziecku, powinny być większe. W trakcie piątego miesiąca życia rozwijają się u dziecka odruchy polegające na rozdrabnianiu pokarmu za pomocą języka. U dzieci w tym wieku można również zaobserwować częste otwieranie ust, gdy zaobserwują coś smacznego. Wówczas możliwe jest karmienie dziecka różnego rodzaju smacznymi przecierami. Nie można jednak wówczas rezygnować z karmienia dziecka za pomocą pokarmów mlecznych. W momencie, gdy dziecko będzie niedaleko pierwszych urodzin, można będzie zaobserwować u dziecka sprawne żucie oraz gryzienie pokarmów. Wówczas optymalna ilość posiłków dla dziecka będzie równa trzem posiłkom mlecznym. Ich uzupełnienie powinno być następujące: mowa tu o warzywach oraz o owocach. Oprócz tego dziecko może wówczas zacząć spożywać delikatne rodzaje mięs. Jest to jednak pieśń przyszłości.