Prawidłowy rozwój noworodka to kwestia, na którą młodzi rodzice muszą zwracać szczególną uwagę. Pojawienie się jakichkolwiek chorób u nowego członka rodziny może przyprawić rodzinę o niemały zawrót głowy. Nie wszystkie choroby, na które zapadają noworodki, są jednak groźne. W poniższym artykule scharakteryzujemy dla Państwa zjawisko żółtaczki fizjologicznej, na którą zapadają noworodki.
Żółtaczka u noworodka – najważniejsze informacje
Pojawienie się żółtaczki fizjologicznej u noworodków może nastąpić nawet w drugiej dobie życia tego młodego człowieka. Pojawienie się tej choroby wiąże się ze złą pracą wątroby, a mianowicie zjawiskiem określanym jako niedojrzałość wątroby. Choroba ta objawia się następującymi zjawiskami:
-zażółcenie skóry,
-zażółcenie błon śluzowych
Tego rodzaju objawy powoduje zbyt duża ilość bilirubiny. Bilirubina to substancja, która odpowiada za cytrynową barwę skóry.
Żółtaczka fizjologiczna a patologiczna
Tych dwóch schorzeń w żadnym wypadku nie wolno mylić. Żółtaczka patologiczna to choroba organizmu. Związana jest ona z niewydolnością wątroby. Jej pojawienie się wymaga konsultacji z pediatrą. Dodatkowo, gdy taka choroba się pojawi, należy podjąć odpowiednie, skonsultowane z lekarzem, leczenie.
Przyczyny żółtaczki fizjologicznej
Przyczyny, dla których noworodki dotyka choroba, jaką jest żółtaczka fizjologiczna, są złożone. Mają one związek z rozpadem krwinek czerwonych. Tego rodzaju zdarzenia dzieją się, gdy rodzi się dziecko. W trakcie gdy przyszły noworodek przebywa na łonie matki, wówczas w jego organizmie jest za dużo krwinek czerwonych aniżeli w ciele przeciętnego człowieka. Tak duża ich ilość związana jest z tym, aby umożliwić dziecku odpowiednie ilości tlenu. Po urodzeniu tak duża ilość krwinek nie jest już potrzebna. Wówczas ma miejsce ich fizjologiczny rozpad. Dochodzi do rozpadu erytrocytów, przy czym jednocześnie uwalniają się znaczne ilości hemoglobiny. Wówczas powstaje bilirubina, która jest żółtym barwnikiem. Tego typu żółty barwnik znajduje się w jelitach dzięki żółci, którą tworzy wątroba. Razem z kałem organizm go wydala. Jego przetwarzaniem w znacznym stopniu zajmuje się wątroba. U noworodków wątroba nie jest jeszcze dojrzała. Nie we wszystkich przypadkach może dać sobie radę z tak ogromnymi ilościami powstałych materiałów. Nadmiary szkodliwej substancji wydostają się do krwi. To z kolei powoduje wystąpienie zjawiska zażółcenia błon śluzowych oraz skóry.
Objawy żółtaczki, żółtaczka u noworodka ile trwa
Żółtaczka fizjologiczna w żaden sposób nie jest groźna dla zdrowia nowo narodzonego dziecka. Jej wystąpienie charakteryzuje się pojawieniem się łatwo zauważalnych objawów. Najczęściej pojawia się w drugiej bądź trzeciej dobie życia dziecka. Choroba znika po upływie dziesięciu – czternastu dni. W przypadku wcześniaków żółtaczka fizjologiczna może przybrać dłuższy przebieg. W przypadku gdy zabarwienie skóry wytwarza się w pierwszej dobie od urodzenia i z godziny na godzinę powiększa się, wówczas konieczna jest wizyta u lekarza.