Żółtaczka u noworodka

Żółtaczką u noworodka nazywa się zabarwienie skóry i błon nosowych na kolor żółty dzieje się tak, poprzez zwiększenie się stężenia bilirubiny w organizmie. Żółtaczka fizjologiczna pojawia się u około 40% noworodków urodzonych w terminie i prawie u wszystkich dzieci urodzonych przedwcześnie, często jest to przejściowa dolegliwość związana z niedojrzałością enzymów wątrobowych jednak może przekształcić się w proces chorobowy dlatego też wyróżnia się dwa typy żółtaczki – żółtaczka fizjologiczna oraz żółtaczka patologiczna. W przypadku wystąpienia żółtaczki fizjologicznej nie ma potrzeby leczenia noworodka, jednak gdy lekarz stwierdzi typ patologiczny żółtaczki obowiązkowe jest leczenie poprzez takie metody jak fototerapia, leczenie farmakologiczne, a w najgorszym przypadku transfuzja krwi. Ciężko powiedzieć dokładnie jak długo trwa żółtaczka u noworodka w przypadku żółtaczki patologicznej, natomiast w przypadku typu fizjologicznego trwa do 10 dni przy dzieciach urodzonych w terminie i do około 14 dni w przypadku dzieci urodzonych jako wcześniaki.
Żółtaczką fizjologiczną określa się taką, która pojawiła się w przypadku dzieci donoszonych najwcześniej w drugiej dobie po porodzie, a maksymalny poziom bilirubiny nie przekracza 205 µmol/l, czyli 12 mg/dl. W przypadku wcześniaków pojawiła się w trzeciej dobie po porodzie, a maksymalny poziom bilirubiny nie przekracza 257 µmol/l, czyli 15 mg/dl. Pierwsze rozpoznanie żółtaczki opiera się na ocenie pojawiającego się charakterystycznego zabarwienia ciała, stopniowo zmienia kolor na żółty twarz i tułów, następnie kończyny, a na końcu stopy i dłonie. W przypadku występowania żółtaczki mocz również nabiera intensywniejszego koloru. W przypadku fizjologicznej żółtaczki dalszy pobyt w szpitalu oraz leczenie nie jest wymagane. Zwiększeniem ryzyka pojawienia się żółtaczki może być niedotlenienie pod czas porodu, nieprawidłowość układu trawiennego, konflikt serologiczny, wrodzona wada krwinek czerwonych, poważne zakażenia czy ogólny zły stan zdrowia.
Żółtaczkę typu patologicznego można stwierdzić w przypadku zbyt wczesnego pojawienia się pierwszych objawów i także gdy te objawy utrzymują się zbyt długo oraz wtedy gdy poziom bilirubiny przekracza 17 mg/dl. W celu rozpoznania patologicznego wykonuje się wielokrotnie pomiar stężenia bilirubiny dokonuje się tego przez skórę za pomocą bilirubinometru lub oznaczając stężenie we krwi. Dłuższy pobyt w szpitalu jest konieczny w przypadku gdy poziom normy przekracza 15 mg/dl. Badaniami pomocniczymi często wykonywanymi w tym przypadku jest oznaczenie grupy krwi matki oraz dziecka, badanie USG jamy brzusznej oraz morfologia krwi. Do leczenia najczęściej stosuje fototerapię, którą przeprowadza się w inkubatorze. Fototerapia polega na naświetlaniu promieniami ultrafioletowymi, wykorzystuje się do tego specjalne świetlówki emitujące kolor biały, niebieski lub zielony. Ważne by w czasie naświetlania noworodek miał dokładnie zasłonięte oczy wykorzystuje się do tego specjalne mini gogle lub opaskę. Ponadto w przypadku chłopców należy też zakryć jądra. Naświetlanie trwa półtorej doby, jednak w nie których przypadkach do 3 dni Prawidłowo leczona żółtaczka nie stanowi zagrożenia dla zdrowia i życia noworodka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here