Żółtaczka fizjologiczna u noworodka

Wbrew obiegowej opinii, żółtaczka fizjologiczna to nie choroba. Jest to stan fizjologiczny i może występować nawet u 70% noworodków urodzonych w terminie i nawet 90% wcześniaków. Pierwsze objawy żółtaczki mogą wystąpić już w ciągu doby od narodzin. Pierwsze objawy bardzo łatwo zauważyć u noworodka, ponieważ jego skóra przybiera żółty, a nawet pomarańczowy kolor i wraz z pierwszymi symptomami dziecko staje się bardzo senne, nie domaga się pokarmu, czy zmiany pieluszki.

Żółtaczka u noworodka – przyczyny

Żółtaczka noworodków to nic innego, jak odzwierciedlenie naturalnych procesów zachodzących w organizmie po narodzinach. Wówczas we krwi noworodka znajduje się nawet więcej, niż sześć milionów czerwonych krwinek. Jest to niezbędna ilość, umożliwiająca oddychanie i zapewniająca wystarczającą ilość tlenu dla płodu. Po urodzeniu, aż tak duża liczba czerwonych krwinek jest zbędna. Na skutek samodzielnego oddychania, zwiększa się ciśnienie tlenu, który dostaje się do krwiobiegu, a następnie dochodzi do szybszego starzenia erytrocytów i ich rozpadu. Na skutek tej reakcji uwalniane są znaczne ilości hemoglobiny, która kumuluje się w wątrobie, stopniowo przekształcając się w bilirubinę. Jest to ogromne obciążenie dla niedojrzałej jeszcze wątroby noworodka i tylko część bilirubiny jest przetwarzana. Nieprzetworzony nadmiar bilirubiny wraca do krwiobiegu i powoduje zabarwienie skóry oraz błon śluzowych. Im większe stężenie bilirubiny w krwiobiegu, tym intensywniejszy kolor przybiera skóra dziecka.

Żółtaczka u noworodka – leczenie

Żółtaczka fizjologiczna w większości przypadków ustępuje samoistnie i nie wymaga żadnego specjalistycznego leczenia. Przy niskim stężeniu bilirubiny, najpóźniej po dziesięciu dniach od urodzenia, ustępuje sama. W przypadku wcześniaków proces ten może trwać nawet do miesiąca od narodzin. U połowy noworodków, które są karmione piersią, lekko żółty kolor skóry może być widoczny nawet do dwunastego tygodnia życia. W takich przypadkach, gdy objawy nie są nasilone, wystarczy podawać dziecku pokarm matki, który hamuje dojrzewanie enzymów trawiennych noworodka. Dziecko powinno w tym czasie pozostawać pod kontrolą pediatry.
Przy silnych objawach, lekarz jeszcze w szpitalu, po urodzeniu dziecka, może zadecydować o wdrożeniu odpowiedniego leczenia żółtaczki. Powszechnie stosuje się fototerapię, której celem jest zmniejszenie poziomu bilirubiny w organizmie za pomocą specjalnych lamp emitujących niebieskie lub białe światło.

Zoltaczka u noworodka ile trwa naswietlanie
Zastosowanie fototerapii nie oznacza separacji matki i dziecka. W większości szpitali wózki, w których śpią noworodki, są odpowiednio przystosowane do zamontowania przenośnych lamp do fototerapii. Noworodka wkłada się ubranego jedynie w pieluszkę do specjalnego kaftanika zamykanego na zamek, pod którym znajdują się lampy. Są one zupełnie bezpieczne i dziecko nie odczuwa dyskomfortu, ani nie poparzy się na skutek terapii. Ze względów bezpieczeństwa należy jednak zakryć dziecku oczy podczas naświetlania. Czas naświetlania zależy od stężenia bilirubiny i może wynosić od jednego, nawet do kilku dni. Podczas terapii lekarz sprawdza codziennie jej poziom i decyduje o kontynuowaniu lub zakończeniu terapii.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here