Położna - cennym źródłem informacji dla młodych mam

Urodziłaś niedawno śliczną córeczkę. Mała wygląda zjawiskowo. Ma oliwkową cerę, duże brązowe oczy i przepiękny uśmiech. Najważniejsze jednak, że jest całkiem zdrowa. Otrzymała maksymalną liczbę punktów, jaką można przyznać noworodkowi. Nie spodziewałaś się, że będzie taka duża, bo zdjęcia USG na to nie wskazywały. Monika waży prawie cztery kilo i ma 58 centymetrów wzrostu. To bardzo dużo zważywszy, że ani Ty, ani Twój mąż nie jesteście wysocy. Może Monika otrzymała geny po swoich dziadkach. Nie możesz tego w pełni wykluczyć. Jesteś troszkę zagubiona, gdyż jest to Twoje pierwsze dziecko. Nie bardzo wiesz, w jaki sposób się nim zajmować. Na szczęście w szpitalu są położne i one pokazują młodym mamom, jak prawidłowo opiekować się noworodkiem.

Na pierwszych zajęciach pokazywano wam, w jaki sposób przewijać malucha, by nie zrobić mu krzywdy. Ponadto nauczyłaś się odciągać pokarm. Jest to bardzo przydatna umiejętność, bo trzeba przecież jakoś pozbywać się jego nadmiaru. Gdy się tego nie zrobi, grozi to zapaleniem piersi, a tego przecież byś nie chciała. Przebywanie w szpitalu ma swoje plusy, bo możesz spokojnie się przespać, a córeczką w tym czasie zajmują się pielęgniarki. Myją jej maleńkie ciałko, zmieniają pieluszkę, kiedy jest mokra i zasypują zasypką. Córeczkę przyprowadzają do Ciebie, gdy jest głodna i żąda pokarmu. Bardzo się cieszysz z tego powodu, gdyż miło jest przytulić takiego bobasa do piersi.

Już wiesz, że dziecko należy karmić powoli. Zresztą ono samo narzuca sobie tempo jedzenia. Ty musisz zadbać jedynie, by się przy tym nie zakrztusiło i nie nałykało powietrza. Zauważyłaś, że gdy czuje Twój oddech i słyszy bicie serca, momentalnie się uspakaja. To pewnie dlatego, że przez tyle miesięcy, to był najczęstszy odgłos, jaki słyszało. Jutro położna ma nauczyć, Cię, w jaki sposób wykąpać niemowlę. Już nie możesz się tego doczekać. Kontakt matki z dzieckiem podczas kąpieli jest bardzo ważny. Taki maluszek przecież boi się wody, To Ty musisz przekonać go, że woda jest przyjemna i nic mu nie zagraża. Gdy nadszedł kolejny dzień, nastąpiło to- o czym mówiłaś, czyli instruktażowa lekcja kąpania niemowlaka. Młode mamy jedna po drugiej uczyły się swojego nowego fachu. Oczywiście jako rekwizyt użyto lalki i na niej uczono wszystkiego.

Od Pani pediatry dowiedziałaś się, że taki niemowlak może mieć problemy z trawieniem. Wtedy trzeba pomasować mu brzuszek i trochę ponosić. Poza tym poinformowała Cię, jakie szczepienia musi mieć dziecko w pierwszym roku życia. Nie żałowałaś, że wzięłaś udział w tym spotkaniu, bo warto wiedzieć, od kiedy kolki u noworodka- w ogóle się zaczynają. To zaoszczędzi Ci nerwów i pozwoli jakoś zareagować, gdy córeczkę zacznie boleć brzuszek. Swoją wiedzą zamierzasz podzielić się z mężem. Niech i on nauczy się, w jaki sposób zajmować się Moniką. W waszym związku panuje podział obowiązków, więc nie widzisz problemów w tym, by małżonek odciążył Cię trochę. Od lekarza dowiedziałaś się, że jutro wychodzicie z małą do domu. To dobrze, bo pokój dziecięcy już dawno na Was czeka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here