Oddychanie u noworodków

Narodziny nowego potomka to bardzo ważne wydarzenia dla rodziców. Szczególnie wtedy, gdy występują w tej roli po raz pierwszy w życiu. Przyjście na świat to również swoisty przełom dla dziecka. Noworodek opuszcza bowiem brzuch matki i musi nauczyć się w sposób samodzielny jeść, oddychać czy trawić. W poniższym artykule przedstawimy Państwu w sposób rzetelny i szczegółowy, w jaki sposób można dziecko wspomóc w odnalezieniu się na świecie.
Brzuch matki a przyjście na świat
W czasie, gdy noworodek był w brzuchu matki, nie miał obowiązku samodzielnego oddychania czy jedzenia. Wszystkie te czynności wykonywała za niego mama. Słyszał, w jaki sposób bije jej serce. Słyszał również jej głos. Taka sytuacja była dla niego bardzo korzystna. Przyjście na świat wszystko w tej kwestii zmienia. W pierwszych minutach po urodzeniu nowonarodzone dziecko musi nauczyć się wielu rzeczy.
Kwestia oddychania – w jaki sposób noworodek pozbywa się dwutlenku węgla
Dziecko zanim się narodzi, nie oddycha w sposób samodzielny. Płuca u dziecka wykształcają się bowiem dopiero w ostatniej fazie ciąży. Nie spełniają one wówczas jednak najważniejszej funkcji, jaką jest wymiana gazowa. Pęcherzyki płucne są wówczas zapadnięte. Każde dziecko przed narodzeniem oddycha wyłącznie dzięki swojej matce. Dzieje się to w sposób następujący: do jego organizmu transportowana jest krew bogata w tlen. Każde narodziny związane są z krzykiem dziecka. Wówczas nowonarodzone dziecko po raz pierwszy zaczyna oddychać. Samodzielnie nabiera powietrze do płuc – jest to cała seria oddechów. Duża ilość serii wynika z tego, że w płucach musi znaleźć się odpowiednia ilość powietrza, która pozwoli na utrzymanie ich w stanie rozprężenia.
Krzyk dziecka
Każdy krzyk dziecka związany z porodem różni się w zależności od przebiegu porodu oraz stanu fizycznego, w jakim jest dziecko. Jeśli poród był szybki, krzyk charakteryzuje się ostrością oraz tym, że jest głęboki. W przypadku, gdy poród był trudny oraz długotrwały, a dziecko jest wyczerpane, nei mamy do czynienia z krzykiem, a czymś w rodzaju kwilenia.
Oddychanie dziecka w pierwszym okresie – charakterystyka
Początkowo proces oddychania dziecka charakteryzuje się dużą niedoskonałością oraz nieregularnością. W pierwszych momentach dziecko tak naprawdę uczy się, w jaki sposób powinno te czynności wykonywać. Nierzadko dzieje się tak, że najpierw ziewa, następnie stara się złapać powietrze, a później kicha czy pokasłuje. Wykonywanie tego typu czynności pozwala na uregulowanie ilości powietrza, jakie są mu potrzebne.
Serce noworodka
W pierwszych chwilach po narodzeniu dziecka dochodzi również do szeregu zmian w obrębie jego sera. W kilka tygodni zmieni się w sposób znaczny jego budowa. Wynika to z faktu, że w czasie gdy dziecko znajdowało się w brzuchu matki, układ krążenia odpowiedzialny był za wypełnianie dwóch funkcji: zarówno układu oddechowego jak i krwionośnego. Za pomocą łożyska żyłą pępowinową docierała od mamy krew bogata w tlen. Łożysko było narządem, który pełnił funkcję płuc.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here