Biegunka u noworodka - wygląd, przyczyny

Każde dziecko w którymś momencie musi zmagać się z problemami z brzuchem. W momencie, gdy biegunka u dzieci pojawia się u świeżo upieczonych rodziców po raz pierwszy, możliwe jest poczucie zdezorientowania. Z tego powodu warto zawczasu uzyskać komplet informacji na ten temat, aby wiedzieć jak jej zapobiegać oraz w jaki sposób z nią walczyć.
Biegunka – kiedy się pojawia?
Jeśli chodzi o małe dzieci oraz niemowlęta, która karmione są mlekiem modyfikowanym, biegunka pojawić się może w momencie, gdy dziecko oddaje w okresie dwunastu godzin więcej niż trzy luźne stolce. Z biegunką możemy mieć również do czynienia, gdy konsystencja stolca zmieniła się w sposób znaczy w ostatnim okresie bądź zmienił się rytm wypróżnień. Dodatkowym objawem towarzyszącym biegunkom są też czasami:
-wysoka gorączka,
-bardzo mały apetyt,
-uciążliwe skurcze brzucha,
-w niektórych przypadkach nudności bądź wymioty
Gdy mamy do czynienia z dziećmi karmionymi piersią, sytuacja jest troszkę inna. W przypadku niemowląt karmionych piersią częste oddawanie stolca to sytuacja normalna. W przypadku gdy kolor i konsystencja stolca zmienia się tylko w momencie zmiany jadłospisu, nie ma powodów do obaw.
Biegunka u noworodków. Czym jest spowodowana? Biegunka u noworodka jak wyglada?
Powody, jakie mają wpływ na powstawanie biegunek u noworodków są liczne. W większości przypadków są one następujące:
-celiakia – nietolerancja glutenu,
-ząbkowanie – wraz z wyrastaniem każdego ząbka może dojść do biegunki,
-nieodpowiednia dieta mamy, która karmi piersią,
-pasożyty,
-infekcje wirusowe,
-stresujące sytuacje,
-infekcja bakteryjna – najczęstszy rodzaj, z jakim mamy do czynienia, to wywoływana przez salmonellę
Sposoby domowe na zwalczanie biegunki
W przypadku zauważenia pierwszych objawów wskazujących na zatrucie dziecka, należy podawać dziecku znacznie większą ilość płynów niż zazwyczaj. Jest to ważne, ponieważ biegunka może prowadzić do odwodnienia organizmu. W przypadku gdy nowy członek rodziny ma mdłości lub wymioty, płyny należy dostarczać mu w małych porcjach. Dzięki temu ograniczone zostaną dokuczliwe odruchy wymiotne, a z kolei woda będzie miała szansę na przyswojenie się w organizmie. Po każdorazowym oddaniu stolca przez dziecko, trzeba podawać opisane poniżej ilości płynów:
-dzieciom, które mają mniej niż dwa latka, należy zapewnić od 50 do 100 ml płynu,
-dzieciom w wieku od 2-8 lat dostarczamy od 100-200 ml płynu
W przypadku, gdy karmisz dziecko piersią, warto częściej przystawiać malucha do swej piersi. W przypadku, gdy dziecko karmione jest butelką, należy częściej zapewniać mu spożywanie wody. Warto również parzyć takim dzieciom napary z ziół, takich jak rumianek, mięta czy szałwia. Dla starszych dzieci polecane są domowe kompoty owocowe bądź lekka herbata bez cukru. Uwaga! Woda przygotowywana do wszelkiego rodzaju opisywanych powyżej płynów powinna być jak najbardziej chłodna bądź zimna. Jest to związane z tym, że ciepła woda może powodować potęgowanie powstawania szkodliwych odruchów wymiotnych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here