Zapalenie spojówek jest zazwyczaj banalną, choć mocno dokuczliwą chorobą oczu. Zapalenie objawia się bowiem nieprzyjemnym uczuciem świądu i pieczenia oczu, łzawieniem, a czasem także światłowstrętem. Co może wywoływać to schorzenie – dowiedz się wraz z marką Acuvue, która oferuje wysokiej jakości soczewki kontaktowe korygujące wady wzroku.
Jakie są przyczyny zapalenia spojówek?
Przyczyny zapalenia spojówek mogą być różne. Wywołują je bowiem na przykład bakterie, wirusy, alergeny, grzyby. Zapalenie spojówek może również pojawić się w efekcie występowania zespołu suchego oka, wynikać z zakażenia prostego lub być spowodowane niewłaściwą pielęgnacją soczewek kontaktowych u osób, które je noszą.
Objawy zapalenia spojówek
Zapalenie spojówek nazywane jest również chorobą czerwonych oczu. Spojówki są bowiem silnie ukrwione, a naczynia krwionośne w stanie zapalnym poszerzają się i wypełniają krwią, więc jest to jeden z najbardziej widocznych objawów tej dolegliwości. Wśród wspomnianych już nieprzyjemnych dla pacjenta objawów jak swędzenie i pieczenie oczu, mogą pojawić się również grudki pod powiekami, wydzielina o różnym charakterze, zależnym od rodzaju zapalenia czy obrzęk oczu. Dowiedz się więcej na: https://www.acuvue.pl/zdrowie-oczu/zapalenie-spojowek
Leczenie zapalenia spojówek
W przypadku wystąpienia pierwszych objawów zapalenia spojówek można spróbować zapobiegać im kroplami dostępnymi w aptece bez recepty. Jeśli jednak stan zapalny utrzymuje się dłużej niż dwa dni, a dolegliwości stają się coraz bardziej dokuczliwe, niezbędna jest wizyta u lekarza okulisty, który zdiagnozuje rodzaj zapalenia oraz zaleci odpowiednie leczenie. Stan zapalny wywołany bakteriami leczy się więc sulfonamidami lub roztworami antybiotyków dostępnych jako krople lub maści. W przypadku zapalenia spojówek spowodowanego wirusami, stosowane są leki przeciwwirusowe, zmniejszające obrzęk, przeciwzapalne i odkażające, a niekiedy antybiotyki, które nie dopuszczają do zakażenia bakteryjnego.
Warto przy tym wiedzieć, że wirusowe zapalenie spojówek jest chorobą łatwo przenoszącą się przed dotyk. Należy więc usunąć wszystkie kosmetyki do oczu, których używaliśmy na początku stanu zapalnego oraz soczewki kontaktowe. Zapalenie wywołane zespołem suchego oka łagodzi się kroplami, tzw. „sztucznymi łzami”, intensywnym nawilżaniem powietrza oraz piciem dużej ilości płynów. W przypadku zapalenia wywołanego natomiast alergią konieczne jest zastosowanie leków antyhistaminowych miejscowo, a czasem doustnie, a także odczulanie, jeśli alergia i zapalenie powracają i ich objawy uniemożliwiają normalne funkcjonowanie.