Materacyk dla noworodka

Sen dla noworodka jest niezwykle ważnym elementem jego życia, dlatego też, rodzice maluszka, powinni jak najlepiej zadbać o to, aby był komfortowy i niczym nieprzerywany. Jednym z niezbędnych elementów, który właśnie taki zdrowy i spokojny sen mają zapewnić, jest materac do łóżeczka dziecięcego. Jaki materacyk dla noworodka wybrać?

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na jego odpowiednią twardość. Materac nie może być zbyt miękki, ponieważ może to sprzyjać wystąpieniu późniejszych wad postawy u dziecka spowodowanych nieprawidłowym podparciem jego maleńkiego kręgosłupa, który przecież nie jest jeszcze do końca wykształcony u noworodka. Z drugiej strony, zbyt twardy materac, także nie jest najlepszym wyborem, gdyż może być po prostu niewygodny, a dziecko nie będzie się na nim wystarczająco dobrze wysypiać, co na pewno okaże poprzez częstszy płacz.

Wybór materac dla noworodka, nie jest więc jak widać łatwą sprawą. Najlepiej wybierać materace, które mają specjalistyczne atesty, żeby mieć pewność, że są odpowiednie właśnie dla najmłodszych użytkowników. Dodatkowe wyzwanie pojawia się, kiedy dziecko jest alergikiem. Wtedy na materac trzeba zwrócić już szczególnie dużą uwagę i musi być on wykonany ze specjalnego, bezpiecznego dla dziecka alergicznego materiału. Atesty i certyfikaty na prawdę są potrzebne i dają znać o tym, że materac został przebadany przez specjalistów z dziedziny dermatologii, którzy wydali dla niego pozytywną opinię. Nikt nie chce przecież ryzykować zdrowia swojego dziecka, więc warto takie kwestie dokładnie sprawdzić i przeanalizować.

Kolejnym elementem, w jaki mogą być wyposażone materace dla noworodków, są specjalne systemy, które mają zapobiegać tzw. śmierci łóżeczkowej u noworodków. Niestety zdarza się to czasem, a myśl, że mogłoby to spotkać nasze dziecko, powoduje u rodziców wręcz gęsią skórką. Niektórzy, bardziej świadomi, chcą więc zabezpieczyć się przed taką ewentualnością tak, jak tylko mogą najlepiej. Materace takie mają zdolność do wykrywania aktywności dziecka, poprzez pomiar jego aktywności oddechu. Gdy wykryją jakiekolwiek zaburzenia tego procesu, natychmiast wysyłają odpowiedni sygnał, drgania oraz dźwięk, które mają pobudzić dziecko, a jednocześnie zaalarmować rodziców, że z dzieckiem dzieje się coś złego. Dzięki temu, materace takie mają o wiele ważniejszą funkcję, niż tylko podpora podczas snu, mogą także ocalić życie noworodka.

Bez względu, na jaki materac dla dziecka się decydujemy, powinien on być dla niego wygodny. Może noworodek nie powie, że jest za twardy lub zbyt miękki, ale może sygnalizować to przykładowo swoim uciążliwym płaczem. Jeżeli będzie powtarzał się on ciągle, zawsze, kiedy kładziemy dziecko do spania na materacu, możemy spodziewać się, że coś z tym materacem jest nie tak. Oczywiście dzieci płaczą z różnych powodów i nie zawsze będzie chodzić akurat o materac, ale czasem warto sprawdzić i to. Bo noworodek, mimo, że jest taki maleńki, potrafi już rozpoznać niektóre swoje potrzeby, a czasem nawet i wygodny lub nie dla niego materac.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułPrzewijanie
Następny artykułŁóżeczko dla dziecka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here