Katar u noworodka

Noworodek, u którego pojawił się katar to prawdziwe utrapienie i jednocześnie wielkie zmartwienie dla jego rodziców. Ja wiadomo, leki, które bezpiecznie można podać noworodkowi, są bardzo ograniczone więc noworodkowi nie da się tak łatwo pomóc. Noworodek, który ma katar, jest niespokojny, ponieważ ma problemy z oddychaniem. Jest to przyczyną jego nieustającego płaczu, który przeraża jego młodych rodziców. Katar u noworodka co robic i czy da się w jakikolwiek sposób mu pomóc?

Na szczęście istnieją obecnie skuteczne metody, wspomagania noworodka w walce z katarem. Jedną z nich są specjalistyczne urządzenia, które można nabyć w aptekach, służące do odciągania kataru z małego noska dziecka. Są one przystosowane do tego, aby podłączyć je do tradycyjnego, domowego odkurzacza. Składają się zazwyczaj ze zbiorniczka oraz nasadki, którą wkłada się do dziecięcego nosa, oraz końcówki, którą podłącza się do odkurzacza. Dodatkowo w takim urządzeniu, występuje specjalna przełączka, dzięki której można redukować siłę ssącą odkurzacza, a całe urządzenie jest tak skonstruowane, aby było w 100% bezpieczne dla dziecka. Zresztą sami lekarze pediatrzy polecają je młodym rodzicom, którzy nie wiedzą jak pomóc dziecku w problemie z katarem. Jeżeli w domu jest większa ilość dzieci, warto zaopatrzyć się w kilka nakładek, aby każde dziecko miało swoją. Pozwoli to zadbać o względy higieniczne i zapobiegnie przenoszeniu się zarazków z jednego dziecka na drugie.

Dawniej urządzeniem służącym do oczyszczania u dzieci nosa z kataru była powszechna gruszka. Wykonana ona była z gumowego materiału. Na dole miała zbiorniczek, w którym gromadziła się wydzielina usunięta z nosa, natomiast u góry występowała końcówka, którą wkładało się do nosa dziecka. Teoretycznie był to dobry sposób na usunięcie nadmiernej ilości wydzieliny z nosa, ale w praktyce gruszka miała też wiele wad. Przede wszystkim, ciężko był opróżnić zawartość gruszki, a tym samym zadbać o kwestie higieny. Usuwanie wydzieliny z nosa z użyciem gruszki, często było też bardzo pracochłonne i długotrwałe, a jak wiadomo, noworodka bardzo ciężko utrzymać w jednej pozycji, przez dłuższy okres czasu. Dlatego obecne zastępniki gruszki, czyli odciągacze kataru podłączane do odkurzacza, są znacznie bardziej praktyczne. Pozwalają bardzo szybko dokładnie oczyścić nos, a czas w tej sytuacji jest niezwykle ważny ze względu na niecierpliwość małych dzieci.

Inną alternatywą, która także w pewnym stopniu może pomóc w katarze u noworodka, są specjalne plastry z różnymi olejkami. Nakleja się je na odzież dziecka, przykładowo na jego piżamę. Dzięki temu, uwalniające się z plastra olejki, udrażniają nos i ułatwiają oddychanie, co w nocy umożliwia spokojny sen bez potrzeby przebudzania się z powodu zatkanego nosa. Jednak warto w aptece skonsultować się z farmaceutą przed zakupem takich plastrów, gdyż nie wszystkie olejki eteryczne, mogą być stosowane u noworodków. Z pewnością w aptece uzyskamy fachową informację, które plastry i z jakimi olejkami, możemy zastosować u naszego dziecka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here