Intensywne kursy i szkolenia AFF pozwalają na pogłębienie wiedzy jak skakać ze spadochronem. Kursy przeznaczone są dla osób, które są zainteresowane spadochroniarstwem, nie boją się wykonywać skoków samodzielnie oraz chcą poznać zasady sportu spadochronowego. Każdy taki kurs trwa przez cały weekend. W piątek wieczorem studenci poznają teorię, a w sobotę i niedzielę skaczą.
Na czym polega szkolenie AFF
Szkolenie AFF oznacza z angielskiego Accelerated Freefall, czyli inaczej mówiąc jest to nauka przyśpieszonego spadania. Rzeczywiście szkolenia są bardzo szybkie, intensywne i pozwalają na otrzymanie potrzebnej wiedzy.
Podczas takiego szkolenia AFF ma miejsce nauka teorii i praktyki. Szkolenia zaczyna się w piątek od godz. 19 i wtedy to następują lekce teoretyczne. Podczas takich lekcji uczestnik dowiaduje się o sposobach skoków, procedurach, bezpieczeństwie skoku oraz jak manewrować spadochronem i jak lądować. Teoria to 8 godzin nauki, podczas której pokazywane są odpowiednie filmy.Następnie w sobotę i w niedzielę następuje część praktyczna czyli zaczynają się odbywać realne skoki spadochronowe.
Dla kogo przeznaczone jest szkolenie?
Szkolenia AFF przeznaczone są dla pasjonatów ale i dla ludzi odważnych. O ile teoria to poznawanie suchych faktów o tyle praktyka to wykonanie samodzielnych skoków ze spadochronem. W sobotę studenci skaczą w asyście dwóch instruktorów a w niedzielę towarzyszy im już tylko jeden instruktor.
Co dzieje się na zajęciach praktycznych?
Zajęcia praktyczne to dwa dni intensywnych skoków ze spadochronem, filmowanie tych skoków a następnie omawianie ich. Najpierw skoki odbywane są w obecności dwóch asekurujących instruktorów a następnie studentowi towarzyszy już tylko jeden instruktor. W czasie skoku instruktor nadzoruje oraz, za pomocą określonych znaków daje dane wskazówki by jak najlepiej wykonać dany skok.
Egzamin
Każde szkolenie kończy się egzaminem. Egzamin nie zawsze daje możliwość wykonywania już samodzielnych skoków. W niektórych aeroklubach obowiązuje zasada, że instruktor towarzyszy nowemu skoczkowi aż do 50 skoku. Potem należy wystąpić o wydanie świadectwa kwalifikacji. Dopiero z takim świadectwem można odbywać już skoki samodzielnie bez asysty.