Jak prawidłowo przygotować samochód do sezonu zimowego

Zima to dość trudny okres dla kierowców oraz ich samochodów. W tym czasie należy zadbać o stosowanie odpowiedniej, bezpiecznej techniki jazdy, ale nie bez znaczenia jest również dbałość o utrzymanie idealnego stanu auta i jego ochronę przed mrozem, wilgocią czy też korozją. W związku z tym należy we właściwy sposób przygotować samochód do nadchodzącej zimy, aby była ona jak najmniej uciążliwa dla auta.

Okres zimowy nie jest zbytnio lubiany przez kierowców i nic w tym dziwnego. We znaki daje się zmienna pogoda, częste opady śniegu i deszczu oraz skrajnie niskie temperatury. Takie czynniki sprawiają, że warunki jezdne ulegają znacznemu utrudnieniu, a kierowca musi się mocno skupić i dołożyć dużych starań, aby dojechać do miejsca docelowego w sposób sprawny i bezpieczny. Właściwe przygotowanie pojazdu do zimy jest istotne ze względu na komfort oraz bezpieczeństwo jazdy w takich warunkach. Dzięki temu można uniknąć przykrych niespodzianek na trasie. Warto jednak mimo wszystko posiadać dane kontaktowe do dobrej pomocy drogowej, która zajmuje się awaryjnym uruchamianiem aut w mrozach, holowaniem czy też wyciąganiem pojazdów z rowów. Przed sezonem jesień-zima istotne jest zwrócenie uwagi na kilka istotnych czynności, takich jak między innymi:

  • wymiana płynów eksploatacyjnych,
  • wymiana ogumienia na zimowe,
  • sprawdzenie stanu uszczelek i ich ewentualna wymiana,
  • sprawdzenie stanu oświetlenia i innych elementów.

Wymiana ogumienia na zimowe – istotny obowiązek kierowców

Oczywistym i bardzo istotnym etapem przygotowań samochodu do sezonu zimowego jest wymiana ogumienia na takie, które jest przystosowane do jazdy po śniegu lub lodzie. Wymiana opon na zimowe jest konieczna, gdy temperatura powietrza spada poniżej 7 stopni Celsjusza. Dzięki założeniu opon ze specjalnej zimowej mieszanki można skrócić drogę hamowania na trasie pokrytej lodem lub śniegiem, a także ułatwić sobie wykonywanie wielu manewrów. To z kolei przekłada się na łatwiejsze wychodzenie z poślizgów i unikanie stłuczek. Istotna jest odpowiednia jakość opon zimowych do samochodu. Powinny one posiadać bieżnik o głębokości większej niż 4 mm oraz muszą mieć specjalne rowki odprowadzające wodę i błoto w celu ochrony przed zjawiskiem aquaplaningu.

Wlanie zimowego płynu do spryskiwaczy

Bardzo istotne jest również wymiana płynu do spryskiwaczy na zimowy. Gdy temperatura spadnie poniżej 0 stopni Celsjusza letni płyn zamarznie, a to z kolei uniemożliwi skuteczne oczyszczanie szyby i poprawę widoczności. Wiadomo nie od dziś, że zimą bardzo łatwo o zabrudzenie szyby przedniej, więc posiadanie odpowiedniej ilości niezamarzającego płynu zimowego to podstawa jeśli chodzi o poprawę widoczności i bezpieczeństwa.

Kontrola stanu oświetlenia i zadbanie o wnętrze auta

Widoczność w sezonie zimowym to bardzo ważna kwestia, ponieważ w okresie tym zmrok zapada o wiele szybciej. W związku z tym obowiązkiem kierowcy jest sprawdzenie stanu oświetlenia oraz wymiana przepalonych i słabo świecących żarówek zarówno z przodu, jak i z tyłu. Warto też dodatkowo wozić ze sobą komplet zapasowych żarówek, aby uniknąć problemów z widocznością albo nawet mandatu za niesprawne oświetlenie.

Jeśli chodzi o wnętrze pojazdu to warto zainwestować w gumowe dywaniki, które zapobiegają wsiąkaniu wilgoci i zabrudzeń do tapicerki pojazdu w podłodze. Oprócz tego warto wozić w aucie różnego rodzaju miotły, skrobaczki, ścierki i inne przedmioty tego typu, które pozwolą na szybkie pozbycie się wody, zanieczyszczeń oraz lodu z szyb i powierzchni samochodu. Alternatywą dla skrobaczek może być środek do odmrażania szyb.

O czym jeszcze warto pamiętać?

W sezonie zimowym bardzo częstym problemem jest przymarzanie uszczelek drzwi. W związku z tym dobrze jest je posmarować specjalnym preparatem chroniącym przed takim zamarzaniem. Dobrym pomysłem są środki na bazie silikonu. Warto również zadbać o odpowiedni stan i naładowanie akumulatora na czas zimy. Nie bez znaczenia jest uzupełnienie oleju i wszystkich innych płynów eksploatacyjnych albo ich wymiana na takie, które są przystosowane do surowych warunków zimowych.

Na szczęście przygotowywaniem samochodu do zimy nie trzeba się zajmować samodzielnie. Na polskim rynku działa wiele warsztatów, które oferują takie usługi. Można je między innymi znaleźć za pośrednictwem serwisu https://fixmycar.pl. Warto również przeglądać lokalną prasę i inne źródła informacji w poszukiwaniu takich fachowców.

https://pomocdrogowa.info/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here