czy mam za wysoki cholesterol?
fot. Pexels.com

Niezdrowa, tłusta i wysoko przetworzona żywność potrafi źle wpłynąć na stan zdrowia. Dostarcza organizmowi słabej jakości składników odżywczych i szkodliwych tłuszczy podwyższających cholesterol.

Przeczytaj też: http://www.jestemprzytobie.pl/wysoki-cholesterol-przyczyny-leczenie/

Dobry i zły cholesterol

Cholesterol pełni kilka ważnych funkcji w naszym organizmie. Odpowiada za tworzenie ścian komórkowych i kwasów żółciowych potrzebnych podczas trawienia oraz pomaga produkować witaminę D i jest niezbędny w produkcji pewnych hormonów. Cholesterol jest substancją lipidową, którą można podzielić na dwa rodzaje – HDL, czyli tak zwany dobry cholesterol oraz LDL, którego wysoki poziom nie sprzyja organizmowi. Cholesterol podnosi tłuste jedzenie takie jak czerwone mięso, oleje, margaryna, sery, tłuste produkty mleczne czy słodkie wypieki. Są jednak produkty, które potrafią go równoważyć i obniżyć jego poziom. Do takiej żywności zalicza się między innymi orzechy, tłuste ryby, jedzenie bogate w błonnik, owies, fasola, soja i owoce takie jak jabłka, truskawki czy cytrusy.

Zbyt wysoki cholesterol

Duża ilość cholesterolu we krwi nie sprzyja zdrowiu. Taki stan zwiększa ryzyko wystąpienia zawału serca. Cholesterol nagromadza się w żyłach, dlatego jego wysoki poziom może je zwężać i zatykać, a tym samym ograniczać przepływ krwi. Stąd już tylko krok do miażdżycy. Wysoki cholesterol działa bezobjawowo, dlatego nieprawidłowości związane z jego poziomem odkrywa się najczęściej przy badaniach kontrolnych krwi. Jaka jest norma cholesterolu? Jego poziom można ocenić na podstawie lipidogramu, który wyszczególnia cholesterol całkowity, HDL, LDL oraz trójglicerydy. Jeśli wymienione dwie ostatnie pozycje w lipidogramie mają zawyżone wartości, taki stan może wzbudzić nasz niepokój. LDL nie powinien przekraczać 120 mg/l, a trójglicerydy 150 mg/l. Maksymalnym poziomem dla cholesterolu całkowitego jest 190 mg/dl, a wysokość HDL powinna się zmieścić najwyżej do 47 mg/l.

Zobacz także: http://alebutik.pl/niewydolnosc-nerek-dlaczego-nerki-staja-sie-niezdolne-do-pracy/

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here