MES to nowoczesne systemy realizacji produkcji, których podstawowym zadaniem jest zbieranie danych nie tylko z hal produkcyjnych, ale również z zaawansowanych systemów biznesowych. W dużej mierze to właśnie dzięki dokładnej analizie tych danych, można znacząco zwiększyć efektywność produkcji i jednocześnie ograniczyć liczbę błędów i niepotrzebnych przestojów.
Sektor produkcji w 2020 roku
Na przestrzeni ostatnich lat sektor produkcji rozwijał się w bardzo szybkim tempie. Duży wpływ na to ma oczywiście cyfrowa transformacja, a dokładniej mówiąc nowoczesne systemy IT, dzięki którym zdecydowanie łatwiej jest optymalizować produkcję.
Większość firm korzysta przede wszystkim z zaawansowanych systemów MES, które cały czas są rozwijane i unowocześniane. Bez pomocy odpowiedniego oprogramowania informatycznego bardzo trudno jest prowadzić rywalizację ze swoimi największymi konkurentami.
Dlaczego firmy stawiają na system MES?
Głównym powodem, dla którego przedsiębiorcy stawiają na rozwiązania klasy MES jest oczywiście to, że system ten pozwala wygenerować olbrzymie oszczędności nie tylko w długim, ale również i krótkim terminie. Wszelkie przestoje i awarie maszyn mogą generować naprawdę potężne straty przy produkcji, dlatego też coraz więcej firm stawia właśnie na niezawodny system MES.
W 2019 roku według statystyk z systemów MES korzystało około 34% przedsiębiorców. Najwięksi specjaliści w branży szacują, że w najbliższych latach procent ten będzie drastycznie się zwiększał. System MES jest dobrym wyborem nie tylko dla dużych firm korporacyjnych, ale również dla niewielkich przedsiębiorców, którzy prowadzą stosunkowo niewielki zakład produkcyjny.
Integracja z zewnętrznymi oprogramowaniami
Olbrzymia popularność systemów MES wynika również z tego, że bez żadnego większego problemu można je szybko zintegrować z zewnętrznymi oprogramowaniami, z których korzystają przedsiębiorcy. Mowa tutaj przede wszystkim o systemach klasy ERP i APS.
Wiele realnych korzyści może przynieść także zintegrowanie systemu MES z systemem magazynowym WMS. W ten prosty sposób można znacząco podnieść efektywność logistyki produkcji. MES jak powszechnie wiadomo zarządza produkcją, a WMS odpowiada z kolei za zarządzanie materiałami i wszelkimi zapasami. Aby firma mogła sprawnie funkcjonować, te dwa systemu koniecznie muszą współpracować ze sobą.
Artykuł przygotowany we współpracy ze specjalistami z firmy BPSC