Stan przedrzucawkowy w trakcie ciąży może dać o sobie znak, już w II trymestrze jej trwania. Ale to nie wszystko, kobiety które dopiero co urodziły swojego potomka, również mogą spotkać się z taką dolegliwością.
Stan przedrzucawkowy jest niebezpieczny zarówno dla zdrowia matki oraz dziecka. Jest to jedno z powikłań ciążowych, które uznawane jest za groźne. Jak objawia się taki stan? Co powinno nas zaniepokoić?
Co to jest stan przedrzucawkowy?
Stan przedrzucawkowy jest bardzo często spotykany u kobiet ciężarnych. Objawia się przede wszystkim nadciśnieniem tętniczym oraz białkomoczem, czyli w moczu pojawia się białko. Jest to poważna dolegliwość, która dotyczy kilku narządów matki jednocześnie, ale nie jest też obojętne dla dziecka.
Jakie są przyczyny stanu przedrzucawkowego w ciąży?
Tak na dobrą sprawę to przyczyny tej dolegliwości nie są do końca znane. Podejrzewa się, że ma to związek z nieprawidłową inwazją komórek trofoblastu w ściany tętnic macicy. Ale nie tylko. Nietolerancja immunologiczna, do której dochodzi pomiędzy płodem, łożyskiem a tkankami matki również ma znaczenie. Kluczową rolę odgrywają również czynniki genetyczne. Na stan przedrzucawkowy narażone są w szczególności kobiety, które zaszły w pierwszą ciążę.
Jak objawia się stan przedrzucawkowy?
Głównym symptomem stanu przedrzucawkowego jest podwyższone ciśnienie krwi. O nadciśnieniu mówimy wtedy, gdy skurczowe ciśnienie tętnicze wynosi powyżej 140 mm/Hg, a rozkurczowe powyżej 90 mm/Hg. Dochodzi również do skoków ciśnienia.
Przeczytaj też: http://alebutik.pl/zespol-aspergera-jak-sie-objawia/
Inne objawy, które ukazują się podczas stanu przedrzucawkowemu to:
- wymioty,
- ból głowy,
- drgawki,
- duszności,
- zaburzenia widzenia,
- zaburzenia świadomości
- zaburzenia z oddawaniem moczu,
- ból brzucha (w górnej części),
- zaburzenia pracy wątroby,
- problemy z rozwojem płodu w macicy.
Czy stan przedrzucawkowy ustępuje po porodzie?
Stan przedrzucawkowy zazwyczaj ustępuje po porodzie. Jednak w niektórych sytuacjach objawy mogą się utrzymywać lub nasilać przez kolejne 48 godzin. Pojawić się mogą również objawy zespołu HELLP, obrzęk płuc, rzucawka, czy niewydolność nerek.
Źródło: https://www.zdrowedzieci.pl/