Czemu noworodek nie chce spać?

To jeden z najczęściej występujących problemów dla rodziców- czemu noworodek nie chce spać? Każdy rodzic, zarówno mama, jak i tata, chcą czasami trochę odpocząć od swojego dziecka. Niestety, nie każdy maluch robi długie drzemki w ciągu dnia! Z tego powodu, zmęczona mama nie ma czasu na odpoczynek i nerwowo zastanawia się, czemu noworodek nie chce spać? Przecież wszyscy wciąż powtarzają, że po przyjściu na świat, malutkie dziecko tylko je i śpi! No niestety, prawda bywa zupełnie inna. Mimo że rodzice starają się uśpić dziecko, żaden sposób na nie nie działa! Czemu noworodek nie chce spać? Nowo narodzone dziecko potrzebuje dużej ilości snu- nawet 20 godzin na dobę! Natomiast wielu rodzicom wydaje się, że maluszek śpi tylko połowę z tego, a uśpienie go to wyjątkowy problem!
Co mają zrobić wykończeni rodzice, kiedy nie wiedzą, czemu noworodek nie chce spać? Mogą poczytać o sposobach usypiania dzieci na przykład w internecie, bądź zapytać o radę swoich znajomych, którzy również mają dzieci i wiedzą, jak sobie z nimi radzić.
Odpowiedzią na pytanie, czemu noworodek nie chce spać, może być otoczenie, w jakim znajduje się dziecko. Przeszkodą dla jego snu może być hałas, zbyt intensywne światło, zbyt ciepłe ubranko lub wręcz odwrotnie, niska temperatura w pomieszczeniu. Przyczyn może być całe mnóstwo i warto, aby rodzice dobrze się zastanowili, co może przeszkadzać i czemu noworodek nie chce spać. Może się okazać, że maluch nie spał z zupełnie banalnego powodu!
Oczywiście, rodzice bardzo chcieliby, aby dziecko robiło długie drzemki w ciągu dnia. Ale istnieją dzieci, które wcale tego nie potrzebują i zmuszanie ich wcale nie jest dobrym pomysłem. Zamiast zastanawiać się, czemu noworodek nie chce spać, tacy rodzice muszą przyjąć taką rzeczywistość i postarać się organizować czas w taki sposób, aby mieć możliwość odpoczynku także w ciągu dnia. Jeśli jest taka możliwość, ojciec dziecka powinien pomagać w opiece nad nim, aby mama miała chwilę dla siebie.
Niektóre maluchy co prawda śpią, ale tylko wtedy, kiedy mają zapewnione określone warunki. Przykładowo, nie mają problemu ze spaniem w samochodzie lub wózku. Czemu noworodek nie chce spać w łóżeczku? Być może za bardzo przyzwyczaił się do tego, że zasypia podczas kołysania i w łóżeczku jest dla niego zbyt spokojnie? Warto pamiętać o tym, że maluch szybko przyzwyczaja się do komfortowych warunków i trudno go potem odzwyczaić.
Rodzice marzą o tym, aby niemowlę przesypiało całe noce. Jednak większość dzieciaczków kilkukrotnie budzi się w nocy. Czemu noworodek nie chce spać? Rodzice muszą być świadomi tego, że tak małe dziecko nie widzi różnicy między dniem a nocą, a poza tym budzi się, gdyż jest po prostu głodne! Miesięczne dziecko czuje głód nawet co godzinę. Wiedząc o tym, rodzice łatwiej mogą zrozumieć, czemu noworodek nie chce spać. Jeśli będą wytrwali i cierpliwi, doczekają się momentu, aż dziecko zacznie spokojnie przesypiać całą noc. Wówczas sami nie tylko będą mieli okazję się wyspać, ale także zyskają więcej czasu dla siebie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here