Czas najlepszym doradcą przyszłych rodziców

Oczekiwanie na dziecko to bardzo radosny czas. Przyszli rodzice mogą obserwować na zdjęciach USG, jak rośnie ich pociecha. Kupują też dla niej stosy ubranek, pieluch czy zabawek. Jest to zupełnie normalna reakcja. Młodzi małżonkowie chcą być w pełni gotowi, gdy na świecie pojawi się maluszek. Szkoła rodzenia, literatura dziecięca i porady najbliższych na temat wychowania, mają pomóc im przygotować się do przyszłej roli. Jak wiadomo, czasu jest dosyć, bo aż dziewięć miesięcy. Okres ciąży to przede wszystkim wyzwanie dla kobiety.

Przyszła mama musi poradzić sobie z porannymi mdłościami, zmiennymi nastrojami i tym, że ciągle chce się jej jeść. Dodatkowe kilogramy i ogólne pogorszenie sylwetki, to również typowy objaw ciąży. Trudno jest zaakceptować fakt, że nie mieści się już w swoje poprzednie ubrania. Ciężarna z upływem czasu zaczyna odczuwać też trudy swojego błogosławionego stanu. Po pierwsze musi przywyknąć do tego, że jej brzuch jest coraz większy. Dlatego też odczuwa bóle kręgosłupa i stawów. Układowi kostnemu trudno jest poradzić sobie z dodatkowym nadbagażem. Po drugie ciężarna jest nadwrażliwa na wszelkie intensywne zapachy. Wymioty to nie jedyna reakcja, jaką może odczuwać. Może również zemdleć, gdy jakiś zapach wyraźnie jej nie spasuje.

Zgaga i uczucie pełności to kolejny problem, z jakim może się zmagać. Oczywiście lekkostrawna dieta, ruch na świeżym powietrzu i sprawdzone babcine sposoby powinny pomóc. Jednym ze sposobów pozbycia się zgagi, jest zjedzenie skórki chleba. Zresztą przyszłej matce zmieniają się smaki. Potrafi łączyć ze sobą rzeczy, których wcześniej na pewno by ze sobą nie zestawiła. I tak może się zdarzyć, że lody czekoladowe będzie zagryzać Ogórkami kiszonymi. Kulinarne zachcianki żony to z kolei zadanie, przed jakim stoi przyszły tata. Musi być cierpliwy i spełniać różne wyszukane pomysły małżonki. Czasem będzie musiał pojechać do sklepu w nocy, bo żona zażyczy sobie sałatki warzywnej lub będzie miała ochotę na pizze. Poród to moment, w którym tez musi dodawać otuchy małżonce. Choć nie pomoże wydać dziecka na świat, to jego wsparcie psychiczne jest bardzo ważne.

Gdy już maluszek się urodzi, jego rodzice mają mnóstwo pytań i wątpliwości. Nie są pewni, czy będą odpowiednio zadbać o taką kruszynkę. Jednak z czasem te rozterki znikają, bo nabierają wprawy. Po kilku dniach już wiedzą jak prawidłowo trzymać noworodka. Nie jest to trudne, trzeba tylko pamiętać o tym, że jedną ręką trzeba podtrzymywać główkę niemowlaka, a drugą cały tułów.
Usypianie niemowlaka też nie będzie stanowić problemu. Wystarczy przytulić maluszka do piersi. Gdy usłyszy bicie serca mamy czy taty, szybciej się uspokoi i zaśnie. To wszystko przez to, że w ramionach rodziców czuje się bezpieczny. Przewijanie i karmienie to kolejne czynności, których muszą nauczyć się rodzice- niemal w ekspresowym tempie. Jednak natura tak to urządziła, że instynkt macierzyński podpowiada kobiecie, jak zaopiekować się potomkiem. Przy niej i młody ojciec szybciej przyzwyczaja się do swojej nowej roli.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here