Żółtaczka u nowordka

Żółtaczka u noworodka jest zjawiskiem całkiem naturalnym, przez które każdy maluch musi przejść w pierwszych dniach swojego życia. Jedni przechodzą ją łagodnie, u innych niestety przebiega ona dość problemowo. W takich przypadkach niezbędna jest pomoc i wspomaganie maluszka, poprzez głównie fototerapię.

Żółtaczka u noworodka jak długo będzie trwała, zależy niejako od jego cech osobniczych. U jednych dzieci jest właściwie niewidoczna, a u innych powoduje znaczną zmianę zabarwienia skóry noworodka na żółty. Wtedy też z powodu silnej żółtaczki wydłuża się czas jego pobytu w szpitalu, aż do momentu, kiedy żółtaczka nie zostanie odpowiednio wyleczona.

Przyczyny żółtaczki noworodków wynikają z tego, że podczas życia płodowego dziecka, w jego organizmie występuje znacznie więcej czerwonych krwinek, niż jest to konieczne po porodzie. Dlatego też krwinki występujące w nadmiarze ulegają rozpadowi. Jednak wątroba maluszka nie jest w stanie sobie sprawnie poradzić z ich degradacją. Żółta barwa powłok skórnych wynika z nadmiaru gromadzącej się bilirubiny, która jest właśnie jednym z produktów rozpadu czerwonych krwinek u dziecka.

Żółtaczka u noworodków to proces całkowicie normalny, fizjologiczny, dlatego też nie należy się niepokoić, kiedy nasz maluszek przechodzi żółtaczkę. W większości przypadków przechodzi ona samoistnie, kiedy dziecko wytworzy już odpowiednie mechanizmy obronne i neutralizujące produkty rozpadu czerwonych krwinek. Jednak czasem zdarzają się przypadki, że samo dziecko nie jest sobie w stanie z tym poradzić. W takich przypadkach stosuje się naświetlenia pod specjalnymi lampami UV, które wydzielają światło o odpowiedniej częstotliwości, które ma pomoc w zwalczeniu żółtaczki. Nie ma co się obawiać tej terapii, gdyż jest to sposób całkowicie sprawdzony oraz bezpieczny, który ma na celu wspomóc dziecko w walce z żółtaczką.

Specjaliści sugerują, że sprawdzoną i skuteczną metodą, mającą zapobiec i uchronić dziecko przed zbyt silną żółtaczką, jest karmienie noworodka piersią tuż po porodzie. Intensywne karmienie ma na celu pobudzić tempo jego metabolizmu, przez co nadmiar bilirubiny, który właśnie jest powodem żółtaczki, będzie szybciej i sprawniej usuwany.
Po narodzinach dziecka rodzicom zawsze towarzyszy ogromny niepokój, zwłaszcza, jeżeli urodziło się im dopiero pierwsze dziecko. Nie wiedzą czego do końca się spodziewać i każda nowa sytuacja, jak przykładowo wspomniana żółtaczka, wywołuje u nich lęk i panikę. Warto w takich przypadkach zaczerpnąć rady kogoś bardziej doświadczonego, kto już miał kiedykolwiek małe dzieci. Taka osoba może nas znacznie uspokoić i pomóc przetrwać trudne początki związane z przyjściem na świat długo wyczekiwanego dziecka. Każda nowa sytuacja wymaga przecież przystosowania i możemy być pewni, że w końcu przyjdzie ten czas, że w roli rodzica poczujemy się nieco lepiej i być może wkrótce to my będziemy mogli służyć w roli eksperta, dla innych, mniej doświadczonych szczęśliwych rodziców. W końcu zdobytą wiedzą i doświadczeniem trzeba się dzielić.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułUbranka
Następny artykułPrzewijanie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here