Zaparcia u noworodka

Maleńkie dziecko karmione wyłącznie mlekiem matki rzadko ma zaparcia. Należy jednak pamiętać, że o zatwardzeniu u niemowlaka mówimy już wtedy, gdy dziecko karmione piersią w ciągu doby nie odda ani raz stolca lub gdy w przypadku karmienia wyłącznie mlekiem modyfikowanym kupka pojawia się rzadziej niż raz na trzy dni. Niezależnie od sposobu karmienia powinno nas niepokoić, gdy stolce niemowlaka są suche i twarde.

Na szczęście istnieją liczne farmakologiczne i domowe sposoby leczenia zaparć. Każdy rodzic powinien wiedzieć, co na zaparcia dla noworodka najlepiej zastosować.
Przede wszystkim należy regularnie nawadniać dziecko podając mu w ciągu dnia do picia wodę, najlepiej po parę łyków. Jest to bardzo ważne szczególnie podczas okresu odstawiania dziecka od piersi, ponieważ naturalne kobiece mleko ma zupełnie inny skład i przyswajalność wody niż inne pokarmy.
Jeśli zauważymy u dziecka problemy z wypróżnianiem zaniechajmy podawania mu takich potraw jak gotowana marchewka, banany czy ryż. Spróbujmy wprowadzić do diety suszone śliwki ze słoiczka, gotowane brokuły lub dynię.
Do gotowanych przecieranych zupek warto dodawać pare kropel oliwy lub oleju rzepakowego. Nie tylko wpłynie to na konsystencję kupek dziecka, ale też zwiększy przyswajalność witamin rozpuszczalnych w tłuszczach.
Koniecznie trzeba zapewnić dziecku odpowiednią dawkę ruchu- przyspiesza to perystaltykę jelit i z reguły ułatwia wypróżnianie.
Gdy dziecko się nie wypróżnia, a brzuszek jest twardy i nabrzmiały, możemy okrężnymi ruchami delikatnie go masować zgodnie z ruchem zegara.
W przypadku kamienia dziecka mlekiem zmodyfikowanym po konsultacji z lekarzem warto podawać probiotyki zawierające żywe kultury bakterii, które regulują prace jelit i poprawiają trawienie pokarmów.
Jeśli dziecko jest karmione piersią i ma zaparcia, kobieta powinna zrezygnować ze słodyczy i zmodyfikować swoja dietę na zawierającą więcej błonnika.
Jeśli lekarz nie widzi przeciwwskazań , można podać dziecku odpowiednia dawką laktulozy w syropie. lub ostatecznie czopek glicerynowy.
Gdy dziecko traci na wadze, ma mniejszy apetyt, jest podrażnione lub płaczliwe lub gdy wypróżnianiu towarzyszy płacz i krzyk, należy koniecznie udać się z nim do lekarza. Szczególny niepokój powinny wzbudzić towarzyszące zatwardzeniom wymioty i podwyższona temperatura ciała lub ślady krwi w stolcu, . Przy nawracających zaparciach mimo stosowania odpowiedniej diety matki i dziecka oraz właściwego nawadniania warto umówić się na wizytę u alergologa.

Absolutnie nie wolno wykonywać noworodkowi lewatywy, drażnić odbytu wprowadzając tam termometr, ponieważ można uszkodzić delikatną śluzówkę. Jeśli odbyt zostanie i tak podrażniony oddawaniem zbyt twardego stolca, należy chore miejsce posmarować maścią z cynkiem. Zapobiegnie to infekcji bakteryjnej lub grzybiczej.
Z reguły drobne epizody związane z zaparciami zawsze mogą się zdarzyć nawet przy najtroskliwszej opiece, więc nie trzeba od razu wpadać w panikę. Najważniejsza jest profilaktyka i nawadnianie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here