W czym może pomóc doświadczony notariusz

Firmy i osoby prywatne w niektórych sytuacjach muszą skorzystać z pomocy adwokatów, radców prawnych albo notariuszy. Z niniejszego artykuł dowiedzą się Państwo w czym mogą pomóc nam ci ostatni i kiedy warto skorzystać z fachowej pomocy notarialnej.

Kim tak naprawdę jest notariusz?

Notariusze to tak naprawdę dawni rejenci, którzy podczas nieobecności monarchy sprawowali władzę w jego imieniu. W obecnych czasach władza i rola notariuszy nie jest oczywiście tak szeroka, ale w dalszym ciągu jest bardzo ważna.

Z praktycznego punktu widzenia notariusz to prawnik, który uzyskał stosowne uprawnienia od ministra sprawiedliwości, dzięki którym może wykonywać ustalone czynności prawne. Pamiętać należy przede wszystkim o tym, że notariusze nie są uznawani za urzędników i funkcjonariuszy państwowych. Wszystkie obowiązki i uprawnienia notariuszy bardzo dokładnie zostały opisane w prawie notarialnym, a dokładniej mówiąc w ustawie z dnia 14 lutego 1991 roku.

Jak wygląda praca notariusza?

Do notariuszy zwracamy się przede wszystkim wtedy, gdy potrzebujemy określonego aktu notarialnego. Mowa tutaj o specjalnych dokumentach, które potwierdzają, że wybrana osoba wykonała określoną czynność prawną. W poszczególnych przepisach prawa bardzo dokładnie jest określone, w których sytuacjach sporządzenie akt notarialnych jest niezbędne.

Do notariusza można udać się przede wszystkim wtedy, gdy chcemy sporządzić testament, spisać protokół, sporządzić wypis/odpis, sporządzić poświadczenie albo sporządzić stosowny akt poświadczenia dziedziczenia. Mało osób zdaje sobie sprawę również z tego, że z pomocy notariusza korzystają również te osoby, które chcą przekazać na przechowanie pieniądze, ważne dokumenty albo papiery wartościowe.

W jakich sytuacjach nie otrzymamy fachowej pomocy?

Jak wspomniano powyżej notariusz może pomóc przy wielu problemach, ale pamiętać należy również i o tym, że istnieją pewne okoliczności, kiedy to wykonanie czynności notarialnych jest niemożliwe do zrealizowania.

Jak łatwo się domyślić notariusz nie może pomóc nam w sytuacji, kiedy to nasze działania będą sprzeczne z prawem. Pomoc może zostać odrzucona także wtedy, gdy notariusz będzie miał realne wątpliwości, czy dane osoby mogą naprawdę podjąć określone czynności prawne.

Artykuł powstał w oparciu o materiały znalezione na notariuszadamrobak.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here