Niepozorny ale bardzo ważny szczegół

Każdy z nas od pierwszych dni życia robi kupę. U niemowlaków jest to bardzo ważny aspekt. Kupka może wskazywać na poważne problemy ze zdrowiem maluszka. Po pewnych szczególnych symptomach powinniśmy udać się do lekarza aby upewnić się czy podejrzenia są słuszne. Po ocenia koloru, zapachu i konsystencji kupki jesteśmy w stanie dużo powiedzieć o stanie zdrowia niemowlęcia.
Pierwsze kupki niemowlęcia tzw. smółki mogą trwać nawet do drugiego dnia życia. Jest ona kleista, czarnozielona i bezzapachowa. Zawiera ona substancje pozostałe jeszcze z życia płodowego – śluz i wody płodowe. Po smółce przychodzi czas na tzw. stolce przejściowe, które są nieco luźniejsze i jaśniejsze. Dzieje się tak, ponieważ układ trawienny dziecka zasilany jest dobrymi, pożytecznymi bakteriami układu pokarmowego. Dziecko może oddawać takie stolce nawet kilka razy dziennie. Kupa się zmienia. Może być luźniejsza lub bardziej zwarta i w różnych odcieniach brązu, zieleni i żółci. To jaką kupę robi niemowlę zależy od wielu czynników ale przede wszystkim od sposobu odżywiania oraz stanu zdrowia dziecka.
Dużo tu zdradza kolor kupki. Bladoszara może świadczyć o problemach z wątrobą. Czarnawa to objaw przyjmowania preparatów z żelazem. Zielonkawa, wodnista i oddawana kilkanaście razy na dobę, ze śluzem świadczy o biegunce, a jeśli obecne są też resztki niestrawionego pokarmu może to być sygnałem o celiakii. Ciemnozielona, często spieniona kupka świadczy o alergii.
Jak powinna wyglądać kupka noworodka, który jest karmiony piersią? Zwykle ma zapach serwatki lub skwaszonego mleka, ma odcienie żółci, pomarańczy ale w połączeniu z powietrzem – zielenieje. Oddawane są często, nawet po każdym karmieniu, a nawet pomiędzy nimi. Kiedy noworodek ma sześć-siedem miesięcy jego układ pokarmowy zaczyna się normować i kupka pojawia się znacznie rzadziej – dwa, trzy razy dziennie. Z czasem może pojawić się sytuacja, że dziecko będzie robić kupkę raz na kilka dni. Jest to normalna sytuacja i nie należy się tego obawiać.
Inaczej sytuacja wygląda gdy dziecko karmione jest mlekiem modyfikowanym. Kupka ma odcień jasnobrązowy lub jasnożółty, a konsystencję margaryny. Jest zdecydowanie bardziej zbita i twardsza, co może powodować zaparcia u dziecka, które w trakcie wypróżniania może odczuwać dyskomfort, płakać lub stękać. Zaparcia mogą być spowodowane złymi proporcjami mleka z wodą. Warto w takiej sytuacji skonsultować się z lekarzem w sprawie podania dziecku razem z mlekiem probiotyków i prebiotyków, które pozytywnie wpłyną na układ trawienny dziecka.
Kupka dziecka może zmieniać konsystencję i zapach gdy rozszerzamy mu dietę. Utarte jabłka i ugotowana marchew powodują, że kupka jest twardsza, co powoduje często zaparcia, natomiast buraczki i brokuł powodują, że kupki są rzadsze.
Zdecydowanie konsultacji z lekarzem wymagają częste zaparcia u niemowlęcia oraz częste biegunki, które mogą bardzo odwodnić dziecko. Kupka, która ma czarny odcień również powinna zaniepokoić mamę, ponieważ może świadczyć o obecności w kupce krwi maluszka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here