Kupka noworodka

Noworodek wymaga bacznych obserwacji na każdym kroku. Młode mamy muszą mieć bardzo wyczulone wszelkie zmysły, aby żadna nieprawidłowość, związana z ich maleńkim dzieckiem nie umknęła ich uwadze. Muszą patrzeć właściwie na wszystko: ile dziecko zjadło, ile razy robi kupke noworodek, czy dziecko przybiera na wadze. Te wszystkie, z pozoru błahe rzeczy, mogą niestety świadczyć o pewnych nieprawidłowościach, jeśli znacząco odbiegają od przyjętych norm. Dlatego też matka musi dokonywać tych wszystkich pomiarów, aby podobne pytania zadane u lekarza podczas wizyt kontrolnych jej nie zaskoczyły.

Rytm wypróżnień każdego dziecka jest tak naprawdę kwestią indywidualną. Oczywiście istnieją średnie statystyki, które mówią o tym ile dziecko w ciągu dnia razy powinno się wypróżniać. Ale tak naprawdę, każde dziecko robi to inaczej i zupełnie indywidualnie. Dlatego też matka musi to uważnie obserwować i na podstawie właśnie swoich obserwacji stwierdza, jaki rytm wypróżnień jest standardowy, a co jest już w tym przypadku odstępstwem od normy.

Na samym początku swojego życia, dziecko wypróżnia się bardzo często, a jego stolce są dosyć luźne, co młode mamy często z przerażeniem określają jako biegunka. Na szczęście szybko okazuje się, że to całkiem normalna sytuacja i nie ma się czym zbytnio przejmować, bo tak już po prostu jest. Z czasem stolce stają się coraz bardziej stałe, a gdy dziecko zacznie już samo siadać, można próbować nauki wypróżniania na nocniku.

Niektóre dzieci wręcz uwielbiają posiedzenia na nocniku i można mieć wrażenie, że jest to dla nich czysta przyjemność. Inne wręcz tego nie znoszą i posadzenie ich dłuższą chwilę w jednej pozycji, graniczy wręcz z cudem, dlatego tez pozostają wierne pampersom. Każda młoda mama z utęsknieniem wyczekuje momentu, kiedy jej malutkie dziecko będzie na tyle dorosłe, aby samo się wypróżniało bez niczyjej pomocy i ingerencji. Jednak niestety nic nie przychodzi łatwo, więc i na ten piękny moment trzeba cierpliwie poczekać.

Pampersy to swoją drogą wspaniały wynalazek, który nieprawdopodobnie ułatwił życie obecnym młodym rodzicom. Pomyśleć, że jeszcze całkiem niedawno, tetrowe pieluchy, były obowiązującym standardem, a ich pranie, żmudnym i niezbyt przyjemnym zajęciem każdej, młodej mamy. Na szczęście, pampersy na stałe przyjęły się w społeczeństwie i dzisiaj chyba żadna rodzina z małym dzieckiem, nie wyobrażą sobie właściwie życia bez nich. To nowy standard, jakże przydatny i potrzebny wszystkim młodym rodzicom.

Trzeba uzbroić się z w cierpliwość, bo kiedyś w końcu nadejdzie moment, kiedy dziecko na zawsze odstawi pampersy. Jest to indywidualny czas dla każdego dziecka. Średnio przychodzi po ok. 3 latach, czasem nieco wcześniej. Zazwyczaj moment ten jest niejako wymuszany przez placówki takie jak przedszkola czy też żłobki, które w wymaganiach dotyczących przyjmowania dzieci do przedszkola, umieszczają punkt związany z samodzielnym wypróżnianiem się dziecka. Często wtedy dopiero rodzice ćwiczą z dzieckiem to, że musi ono samo chodzić do łazienki, bo tego wymaga żłobek czy też przedszkole.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *