Kupka noworodka

Noworodek wymaga bacznych obserwacji na każdym kroku. Młode mamy muszą mieć bardzo wyczulone wszelkie zmysły, aby żadna nieprawidłowość, związana z ich maleńkim dzieckiem nie umknęła ich uwadze. Muszą patrzeć właściwie na wszystko: ile dziecko zjadło, ile razy robi kupke noworodek, czy dziecko przybiera na wadze. Te wszystkie, z pozoru błahe rzeczy, mogą niestety świadczyć o pewnych nieprawidłowościach, jeśli znacząco odbiegają od przyjętych norm. Dlatego też matka musi dokonywać tych wszystkich pomiarów, aby podobne pytania zadane u lekarza podczas wizyt kontrolnych jej nie zaskoczyły.

Rytm wypróżnień każdego dziecka jest tak naprawdę kwestią indywidualną. Oczywiście istnieją średnie statystyki, które mówią o tym ile dziecko w ciągu dnia razy powinno się wypróżniać. Ale tak naprawdę, każde dziecko robi to inaczej i zupełnie indywidualnie. Dlatego też matka musi to uważnie obserwować i na podstawie właśnie swoich obserwacji stwierdza, jaki rytm wypróżnień jest standardowy, a co jest już w tym przypadku odstępstwem od normy.

Na samym początku swojego życia, dziecko wypróżnia się bardzo często, a jego stolce są dosyć luźne, co młode mamy często z przerażeniem określają jako biegunka. Na szczęście szybko okazuje się, że to całkiem normalna sytuacja i nie ma się czym zbytnio przejmować, bo tak już po prostu jest. Z czasem stolce stają się coraz bardziej stałe, a gdy dziecko zacznie już samo siadać, można próbować nauki wypróżniania na nocniku.

Niektóre dzieci wręcz uwielbiają posiedzenia na nocniku i można mieć wrażenie, że jest to dla nich czysta przyjemność. Inne wręcz tego nie znoszą i posadzenie ich dłuższą chwilę w jednej pozycji, graniczy wręcz z cudem, dlatego tez pozostają wierne pampersom. Każda młoda mama z utęsknieniem wyczekuje momentu, kiedy jej malutkie dziecko będzie na tyle dorosłe, aby samo się wypróżniało bez niczyjej pomocy i ingerencji. Jednak niestety nic nie przychodzi łatwo, więc i na ten piękny moment trzeba cierpliwie poczekać.

Pampersy to swoją drogą wspaniały wynalazek, który nieprawdopodobnie ułatwił życie obecnym młodym rodzicom. Pomyśleć, że jeszcze całkiem niedawno, tetrowe pieluchy, były obowiązującym standardem, a ich pranie, żmudnym i niezbyt przyjemnym zajęciem każdej, młodej mamy. Na szczęście, pampersy na stałe przyjęły się w społeczeństwie i dzisiaj chyba żadna rodzina z małym dzieckiem, nie wyobrażą sobie właściwie życia bez nich. To nowy standard, jakże przydatny i potrzebny wszystkim młodym rodzicom.

Trzeba uzbroić się z w cierpliwość, bo kiedyś w końcu nadejdzie moment, kiedy dziecko na zawsze odstawi pampersy. Jest to indywidualny czas dla każdego dziecka. Średnio przychodzi po ok. 3 latach, czasem nieco wcześniej. Zazwyczaj moment ten jest niejako wymuszany przez placówki takie jak przedszkola czy też żłobki, które w wymaganiach dotyczących przyjmowania dzieci do przedszkola, umieszczają punkt związany z samodzielnym wypróżnianiem się dziecka. Często wtedy dopiero rodzice ćwiczą z dzieckiem to, że musi ono samo chodzić do łazienki, bo tego wymaga żłobek czy też przedszkole.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here