Krok przed odwodnieniem

Każdy rodzic martwi się o swoje dziecko. Nawet kłopoty z wypróżnianiem się niemowlaka, mogą dodać kilka siwych włosów na głowie matki. Zatwardzenie u dziecka, jest bardzo kłopotliwym zjawiskiem, nie mniej jednak zmartwień przysparza luźna kupka. Rzadka kupka u noworodka nie zawsze musi wróżyć biegunki. W takich momentach zastanawiamy się jak rozpoznać biegunkę u noworodka, czy faktycznie jest to biegunka czy fizjologicznie luźna kupka?
O biegunce u dzieci, które są karmione butelką mówimy wtedy, gdy w ciągu 12 godzin oddaje kilka do kilkunastu półpłynnych bądź wsiąkających w pieluszkę stolców, w których mogą znajdować się krew, śluz albo ropa. Natomiast u dzieci karmionych piersią, gdy dziecko robi zdecydowanie więcej razy kupkę niż dotychczas lub gdy są delikatnie zabarwione krwią z widoczną zawartością śluzu, przy czym dziecko wyraźnie źle się czuję: ma gorączkę, płaczę, jest niespokojne i marudne. Musimy pamiętać, że biegunka bardzo szybko może doprowadzić do odwodnienia organizmu dziecka, czyli stanu, w którym zawartość wody w organizmie spada poniżej wartości niezbędnej do jego prawidłowego funkcjonowania. Odwodnienie można rozpoznać po następujących objawach:
– suche wargi, język i błona śluzowa jamy ustnej,
– płacz bez łez, apatia bądź rozdrażnienie,
– ciemne zabarwienie moczu i mała jego ilość; odwodnione niemowlę nie moczy pieluszki w ogóle,
– zapadnięte oczy,
– zmniejszone napięcie skóry.
W przypadku wystąpienia u dziecka biegunki, warto pamiętać o kilku sprawach, aby pomóc dziecku w tych trudnych dla niego chwilach.
Dieta podczas biegunki o ile lekarz nie zaleci inaczej, powinna wyglądać tak jak dotychczas. Dziecko karmione piersią nadal może, a nawet musi dostać mleko mamy, a maluszkowi karmionemu sztucznie, nadal podajemy mieszankę. Może jednak wystąpić brak apetytu, w takim przypadku podajemy mniejsze porcje, a częściej. Gdy dziecko przyjmuje już pokarmy stałe, możemy przygotować zupkę marchewkową według starych, tradycyjnych metod.
Przy biegunce warto podawać dziecku preparat probiotyczny. Działanie poszczególnych szczepów bakterii probiotycznych jest różne, i nie wszystkie są jednakowo skuteczne, dlatego bardzo ważny jest jego skład. Najlepiej skonsultować z lekarzem, jaki probiotyk w sytuacji biegunki będzie najlepszy dla dziecka.
Niezbędne jest nawadnianie dziecka podczas biegunki. Jest to najważniejsze zalecenie podczas biegunki. Dziecko musi dużo pić, aby uzupełniać na bieżąco utracone płyny, które są wydalane z rzadkimi kupkami. Najlepsza będzie woda mineralna odpowiednia dla niemowląt, gdyż inne napoje, zawierające cukier nie są w takiej sytuacji dobrze przyswajane przez organizm, a dodatkowo mogą nasilić objawy.
Pamiętajmy, ze podczas biegunki, bardzo łatwo o odparzenia pupy. Należy często zmieniać pieluszkę, nawet gdy jest delikatnie zmoczona i nie dopuścić, by luźna kupka miała zbyt długi czas kontakt z delikatną skórką noworodka. Pupę należy dokładnie przemyć przegotowaną wodą i wacikami kosmetycznymi bądź nawilżonymi chusteczkami tak, by resztki kupki nie zostały w żadnej fałdce. Następnie osuszamy i natłuszczamy pupę kremem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here