Jak rozpoznać choroby skóry dłoni

Dłonie są nie tylko wrażliwe, ale i szczególnie narażone na kontakt z drażniącymi substancjami. Czasem ulegają chwilowemu podrażnieniu, które mija po odpowiednim nawilżeniu, ale czasem ich stan jest na tyle poważny, że wymaga konsultacji z lekarzem specjalistą. Kiedy mowa o chorobie skóry dłoni? Jak rozpoznać niepokojące objawy?

Co wywołuje podrażnienie dłoni?

Jako że skóra dłoni jest bardzo cienka i wrażliwa, niezwykle łatwo może ulec podrażnieniu. Powody bywają różne: to przemarznięcie rąk, to zbyt długi kontakt z wilgocią, to drażniące środki czyszczące czy kosmetyki. Częstą przyczyną pogorszenia kondycji skóry jest nieodpowiedni stan nawilżenia. Odwodniona skóra jest słabsza, bardziej skłonna do podrażnień, może pojawić się swędzenie czy pękanie naskórka. Jeśli jednak zły wygląd skóry utrzymuje się, a dodatkowo pojawia się wysypka czy bąble, to sygnał, że trzeba jak najszybciej zgłosić się do dermatologa. Przyczyną niepokojących objawów mogą być bowiem poważne choroby.

Częste choroby skóry dłoni

Jedną z najczęściej diagnozowanych chorób skóry dłoni jest egzema. To wynik uczulenia np. na kosmetyki, środki czystości czy inne drażniące substancje: lakiery, farby, konserwanty. Czynniki alergizujące mogą wywołać również kontaktowe zapalenie skóry. Objawy w obu przypadkach są podobne – to zaczerwienienie, wysypka, bolesne wykwity. W przypadku równie popularnej drożdżycy skóra dłoni jest zaczerwieniona i bolesna. Charakterystyczne objawy to schodząca skóra między palcami, jej rozwarstwianie się i pękanie. Do zakażenia chorobą grzybiczą najczęściej dochodzi przez używanie niewysterylizowanych narzędzi kosmetycznych, np. w gabinecie manicurzystki.

Choroby skóry dłoni – rozpoznanie i leczenie

Jak rozpoznać chorobę skóry? Jeśli pojawią się objawy takie jak swędzenie, pieczenie, ból czy wysypka, lepiej nie zwlekać z wizytą u lekarza. Tylko specjalista, po przeprowadzeniu wywiadu i zleceniu badań, może właściwie zdiagnozować schorzenie.Na tej podstawie lekarz zleci odpowiednie postępowanie. Konieczne będzie przyjmowanie leków odczulających lub przeciwgrzybiczych. Pomocne będzie także wzmocnienie odporności skóry, przez jej solidne nawilżenie oraz dostarczenie jej kluczowych składników odżywczych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here