Jak i kiedy dokarmiać niemowlaka?

Pojawienie się noworodka w domu dla wielu rodziców jest wyzwaniem. Mamy często mają wątpliwości na temat karmienia, przewijania czy pielęgnacji. Jedną z bardziej problematycznych spraw jest karmienie małego dziecka. Rodzice nigdy nie wiedzą, czy maluch jest już najedzony.

Najłatwiej kierować się przybieraniem na wadze. Jeśli noworodek rośnie i powiększa swoją masę ciała, nie ma się czym martwić. W każdym tygodniu powinno mu przybywać ok. 120-250 gram. Jest to indywidualna sprawa, jednak na pewno waga nie powinna się zatrzymać w miejscu. Noworodek traci na wadze w pierwszych dniach życia, podczas pobytu w szpitalu. Później powinien przybierać.

Większość matek myśli, że nie posiada wystarczającej ilości pokarmu do wyżywienia swojego potomstwa. Często jest to mylne myślenie. Noworodek po opuszczeniu łona matki znajduje się w innym, obcym mu świecie. W pierwszych tygodniach życia może dużo płakać. Płacz może być również spowodowany bólem brzuszka, problemami z odbiciem się pokarmu oraz wieloma innymi przyczynami, do których niekiedy ciężko dojść. Rodzice często uważają, że płacz dziecka oznacza głód i od razu pojawia się decyzja o dokarmianiu mlekiem modyfikowanym. Matki często muszą się zmierzyć z oskarżeniami, że mają za mało pokarmu, za mało tłuste mleko czy też że nie umieją przystawić dziecka do piersi. Najczęściej jednak dziecko przestaje płakać i okazuje się, że przyczyną wcale nie był brak mleka i mama jest w stanie zapewnić naturalny pokarm swojemu dziecku.

Oczywiście nie oznacza to, że czasami nie pojawi się potrzeba dokarmienia malucha. Niektóre mamy mają rzeczywisty problem z laktacją i nie wynika to z ich winy czy niechęci do karmienia piersią. Inne mamy preferują stosowanie mieszanek z innych powodów – karmienie piersią nie sprawia im przyjemności, a wiadomo, że zmuszanie się do czegokolwiek nikomu nie wychodzi na dobre. Niekiedy mamy też wracają szybko do pracy, a odciąganie pokarmu staje się zbyt problematyczne. Mleko – naturalne czy modyfikowane – powinno stanowić podstawę pożywienia malucha. Inne produkty są tylko uzupełnieniem i należy je wprowadzać po 6. miesiącu życia.

Mamy często zastanawiają się, jak dokarmiać noworodka. Mleko modyfikowane produkowane jest przez wiele firm, które prezentują mieszanki ze składami zbliżonymi do kobiecego mleka. Wśród nich występują również propozycje dla maluchów z nietolerancją laktozy oraz z alergiami. Składy mleka są nieco inne, dlatego najlepiej poradzić się pediatry przy wyborze mieszanki. Każda firma informuje o sposobie dawkowania na opakowaniu. Na rynku dostępne są zarówno gotowe do podania mleka w jednorazowych plastikowych pojemniczkach, jak i mleko w puszcze do rozrabiania z wodą. Pierwszy produkt jest łatwy do użycia na spacerach czy w sytuacjach awaryjnych, natomiast drugi jest bardziej ekonomiczny. Najczęściej producenci dołączają miarki, które ułatwiają odmierzenie produktu – zazwyczaj jest to 1 łyżeczka na 30 ml produktu. Gwarantuje to łatwe i szybkie podawanie pokarmu niemowlęciu.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułDieta noworodka
Następny artykułHigiena noworodka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here