Ile mleka potrzebuje noworodek?

Jak często należy karmić niemowlaka? Jakiej ilości mleka potrzebuje on do prawidłowego funkcjonowania? Te pytania zadaje sobie każdy świeżo upieczony rodzic. Teoretycznie nie da się na nie jednoznacznie odpowiedzieć, ale na szczęście instytuty zdrowia ustaliły w tych kwestiach pewne ogólne normy karmienia. Wystarczy się ich trzymać, aby zadbać o swoje dziecko i nie przesadzić z ilością podawanych mu płynów. Noworodek ile mleka? Odpowiedź na to pytanie kryje się w tym tekście.

Tak jak noworodki są maleńkimi istotami, tak samo niewielkie są ich żołądki. Nie potrafią pomieścić w sobie większej ilości stałych pokarmów czy płynów, dlatego nie wolno ich przesadnie przepełniać. Nie da się też nasycić zaspokoić apetytu maluszka na zapas. Jeśli spożyje od produkty, które przekroczą jego zapotrzebowanie, najprawdopodobniej od razu je zwróci i tylko poczuje się gorzej. Odpowiednia ilość mleka zależy też od jego rodzaju. Mleko matki jest bowiem trawione znacznie szybciej od tego modyfikowanego i z tego względu dzieci są w stanie zjeść go po prostu więcej. Dziecko należy karmić wtedy, gdy jest ono po prostu głodne. Objawy tego zjawiska łatwo można rozpoznać. Maluch oczekujący na posiłek zaczyna się wiercić, marudzi, płacze czy charakterystycznie cmoka, naśladując ruch zasysania piersi matki. Zauważając takie objawy, należy od razu podać dziecku pokarm. Nigdy nie powinno być ono głodne.

Przeciętny niemowlak zjada ok. sto kalorii dziennie na kilogram masy swojego ciała. Noworodkowi ważącemu cztery kilogramy trzeba zatem podawać pokarm dostarczający mu ok. czterystu kalorii. Oczywiście tak to wygląda w późniejszych dniach życia. Na samym początku malce nie są zbyt skłonne do jedzenia, co zaczyna się zmieniać wraz z upływem czasu. Stopniowo i powoli należy więc zwiększać ilość pokarmu spożywanego przez dziecko i patrzeć, jak reaguje ono na nową dawkę mleka. Dość łatwo można to zrobić w przypadku karmienia dziecka mlekiem sztucznym. Wystarczy nalewać do jego butelki określoną ilość płynu i kontrolować, by dziecko nie wypijało go ani zbyt dużo, ani zbyt mało. A jak to wszystko sprawdzać podczas karmienia naturalnego? Na szczęście tutaj nie trzeba stosować specjalnych wyliczeń. Małe dzieci jedzą tyle, ile po prostu potrzebują. Jeśli domagają się kolejnej porcji pokarmu, należy ją im podać i zaspokoić ich apetyt oraz zapotrzebowanie na różne składniki odżywcze. Nie wolno natomiast karmić maluszków na siłę. Nigdy nie jest to dobre rozwiązanie.

Osoby, które nigdy wcześniej nie miały do czynienia z małymi dziećmi, najczęściej dość mocno obawiają się rodzicielstwa i tego, że nie poradzą sobie z wychowaniem niewielkiej istotki. Całe szczęście wszystkiego można się nauczyć. Z czasem człowiek instynktownie zaczyna wyczuwać, czego potrzebuje jego własna pociecha. Sam wie, ile mleka powinien jej podawać, bo zauważa przecież, kiedy maluch jest głodny i żąda kolejnej porcji pysznego napoju. To wszystko nie jest wcale tak skomplikowane, jak mogłoby się wydawać. Każdy może się o tym przekonać.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułWkładka do fotelika
Następny artykułPielęgnacja

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here