Ile kupek u noworodka to norma?

Pojawienie się noworodka rozpoczyna zupełnie nowy etap w życiu każdej rodziny. Dużo łatwiej mają ci, którym na miejscu służą pomocą najbliżsi z doświadczeniem. Nie każdy ma to szczęście i do zarwanych nocy koniecznością karmienia o różnych porach dochodzą liczne problemy, z którymi nie wiadomo do kogo się zwrócić o odpowiedź. Bo skąd mamy wiedzieć na przykład, nasz noworodek ile kup dziennie powinien zrobić?

Kiedy sytuacja jest normalna, a kiedy powinniśmy dzwonić po lekarza?

Problem jest trochę złożony i zależy przede wszystkim od sposobu karmienia, Z reguły noworodki karmione naturalnie piersią matki wypróżniają się 5-6 razy dziennie, a nawet zdarza się, że po każdym posiłku. Konsystencja stolców w ich przypadku jest luźna. Z kolei noworodki karmione mlekiem modyfikowanym oddają najczęściej stolec znacznie rzadziej, 2-3 razy dziennie i jest on bardziej zbity. Występują liczne wyjątki uwarunkowane genetycznie, dietą matki i dziecka i cechami osobniczymi, dlatego małe odstępstwa od normy są dopuszczalne.

Nasz niepokój powinny budzić stolce z krwią, oddawane rzadziej niż raz dziennie w przypadku dziecka karmionego piersią i trzy razy na tydzień przez noworodka karmionego mlekiem modyfikowanym, niskie przybywanie na wadze, krzyki i płacz przy robieniu twardej zbitej kupki. Są to przesłanki do wizyty lekarskiej, podobnie jak sytuacja odwrotna- luźne, cuchnące stolce oddawane bardzo często, zwłaszcza w połączeniu z wymiotami. Musimy być przygotowani na szczegółowe pytania lekarza o dietę matki, zwłaszcza obecność w niej słodyczy, napojów gazowanych i potraw wzdymających.
Osobną kwestię stanowią pierwsze stolce oddawany przez noworodka, nazywane smółką. Mogą one zaniepokoić niedoświadczonych rodziców, bo charakteryzują się bardzo ciemnym zabarwieniem, dużą lepkością i gęstością. Smółka zaczyna się gromadzić już w 4-5 miesiącu życia płodowego dziecka i zawiera przede wszystkim wody płodowe, maź płodową, złuszczony nabłonek przewodu pokarmowego, a także włosy i enzymy trawienne. Zanika koło trzeciej doby życia noworodka. Jej brak powinien być zgłoszony lekarzowi prowadzącemu, bo może, chociaż nie musi, świadczyć o poważnej chorobie.
Szczególnie niepokojące jest, gdy brakowi smółki na początku życia pozapłodowego towarzyszy niepokój, płaczliwość i niechęć do ssania pokarmów. Należy wykonać wtedy szereg badań, bo może to świadczyć o mukowiscytozie lub chorobie Herschprunga.
Przy prawidłowym początkowym wypróżnianiu kłopoty z późniejszym występowaniem zaparć, czyli twardej zbitej kupki, robionej przez maluszka z wysiłkiem, mogą być spowodowane zbyt słabym nawodnieniem. Konieczne jest podawanie dziecku po parę łyków wody między posiłkami. Szczególnie dotyczy to sytuacji, gdy noworodek jest karmiony mlekiem modyfikowanym lub gdy są wprowadzane nowe pokarmy.
Nigdy nie należy mechanicznie wywoływać wypróżnień u noworodka lewatywą lub drażnieniem odbytu noworodka termometrem. W wyjątkowych sytuacjach za zgodą lekarza dopuszczalne jest stosowanie czopków glicerynowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here