Dlaczego noworodek kicha?

Kiedy w naszym domu pojawia się małe dziecko, wszystko ulega zmianie. Prawda stara jak świat, ale zawsze aktualna. Wówczas każde nowe zdarzenie jest powodem do analizy i czujności. Wyczulona na każdą najmniejszą zmianę czy nieprawidłowości matka, dogłębnie bada wszystkie parametry swojego malucha, doszukując się ewentualnych uszczerbków i ubytków. Nawet niewinne kichnięcie może stać się zarzewiem strachu i przyczyną bezsennych nocy. Każde dziecko kicha- to normalne, ale może to budzić niepokój u niedoświadczonych rodziców. Warto poznać najczęstsze przyczyny kichania u dziecka, aby wiedzieć kiedy potraktować je poważnie, a kiedy nie powinno być powodem do niepokoju.

Kichanie jest jak najbardziej normalnym odruchem obronnym organizmu u każdego człowieka. To sygnał, że układ oddechowy działa jak należy Poprzez kichanie drogi oddechowe oczyszczają się i udrażniają. Kichanie może być reakcją na kurz, pyłki, wirusy czy inne lotne substancje, które podrażniają śluzówkę nosa. Podczas kichania wszelkie zanieczyszczenia mogą wystrzelić nawet 3 metry do przodu. Jest to zatem nasza naturalna broń w walce z drobnoustrojami, które próbują wtargnąć do naszego organizmu.

Odpowiedź na pytanie o to, dlaczego noworodek kicha, jest zatem bardzo prosta. Dziecko kicha z tych samych powodów co dorosły- żeby się bronić i oczyścić drogi oddechowe. Należy pamiętać, że maluszek ma o wiele trudniejsze zadanie, ponieważ jego delikatny organizm dopiero przystosowuje się do otaczającego świata. Odporność musi się ukształtować i wyćwiczyć. Nie jest to łatwy proces. Poza tym dziecko jest małe, jego układ oddechowy również jest malutki. Może mu zaszkodzić o wiele mniejsza dawka zanieczyszczenia niż ma to miejsce w przypadku osoby dorosłej. Musi się więc bronic częściej i intensywniej. A wrogów na horyzoncie jest wielu. Unoszące się w powietrzu pyłki, alergeny, drobnoustroje to nie lada zadanie dla systemu nerwowego i układu oddechowego noworodka.

Ostatnie, bardzo zaawansowane badanie dowodzą również, że kichanie ma związek z widzeniem. Wiele osób twierdzi, że kicha podczas patrzenia na słońce. To bardzo częsta przypadłość. Naukowcy twierdzą, że światło podrażnia pewne zakończania nerwowe, które mają związek z układem oddechowym. Zakłada się więc, że jeśli dziecko kicha częściej niż normalnie powinno, to jest to znak, że ulegają zmianie jakieś parametry związane z mechanizmem widzenia. To raczej pozytywna wiadomość, ponieważ świadczy o dobrze rozwijającym się organizmie i postępach w widzeniu.

Jednak jeśli zauważymy, że dziecko faktycznie kicha zbyt często, warto zasięgnąć opinii lekarza. Szczególnie, gdy kichaniu towarzyszą dodatkowo niepokojące objawy np. kaszel, duszności, płaczliwość, bezsenność czy brak apetytu. Wówczas kichanie może być jednym z objawów infekcji.

W każdym innym przypadku dziecko najprawdopodobniej z czasem po prostu wyrośnie z kichania. Zawsze warto zminimalizować przyczyny, które odpowiadają za nadmierne kichanie. Unikać spacerów w pobliżu zatłoczonych ulic, nie odkurzać przy maluchu, zachowywać odpowiednią wilgotność powierza.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here