Co warto wiedzieć o endometriozie

Heterotopowa lokalizacja błony śluzowej jamy macicy, czyli po prostu endometrioza to przypadłość, która dotyka co 10 kobietę na świecie. Niestety pomimo bardzo szybkiego rozwoju medycyny lekarze nie są do końca pewni przyczyn występowania endometriozy. Co za tym idzie na ten moment nie istnieje żadna skuteczna terapia. Możliwe jest jedynie łagodzenie nieprzyjemnych objawów.

Dlaczego pojawia się endometrioza?

Na początku warto zaznaczyć, że endometrium czyli błona śluzowa wyściełająca macice powinna znajdować się tylko i wyłącznie w obrębie tego narządu. W innych przypadkach mamy do czynienia z poważnymi zaburzeniami. Teorii na temat powstawania endometriozy jest bardzo wiele. Jednak żadna z nich nie jest do końca potwierdzona. Nieprawidłowa błona śluzowa może pojawić się w jamie macicy, jest to najczęstszy przypadek. Jednak zdarza się endometrium pojawia się w jajnikach, jajowodach, pochwie. W bardzo rzadkich przypadkach endometrium pojawić się w przewodzie pokarmowych, płucach, a nawet w mózgu.

Możemy wyróżnić cztery stopnie endometriozy:

– Pierwszy stopień endometriozy (minimalny). Możemy o nim mówić, gdy ogniska choroby pojawią się narządach kobiecych, a także w jamie otrzewnej. Mogą też pojawić się niewielkie zrosty.

– Drugi stopień endometriozy (łagodny) wiąże się z pojawieniem się torbieli na jajnikach. Zdarza się również, że torbiele umiejscawiają się za macicą, w tak zwanym zagłębieniu odbytniczo-macicznym.

– Trzeci (umiarkowany) stopień endometriozy mam miejsce, gdy występuje duża liczba zrostów. Proces chorobowy możemy zauważyć także w więzadłach krzyżowo-macicznych.

– Czwarty (ciężki) stopień choroby prowadzi do poważnych deformacji narządów wewnętrznych, na przykład macicy. Niebezpieczne zrosty mogą pojawić się także w pęcherzu moczowym, jelitach czy szyjce macicy.

Stopnie endometriozy oceniane są w czasie badania laparoskopowego. W tracie badania sprawdza się ilość ognisk chorobowych, a także ich wielkość. W czasie zabiegu można wykryć i usunąć zrosty oraz torbiele. W niektórych przypadkach specjalista może zalecić wykonanie dodatkowych badań na przykład kolonoskopii bądź cytoskopii. W rzadkich przypadkach zalecane jest wykonanie badań biochemicznych.

Warto wiedzieć, że nasilenie dolegliwości bólowych nie zawsze ma związek ze stopniem zaawansowania choroby. Dość często zdarza się, że mamy do czynienia z całkowicie bezobjawowym przebiegiem choroby.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here