Badania przesiewowe noworodków. Wszystko, co powinieneś wiedzieć

Badania przesiewowe – co to takiego?
Badania przesiewowe są w naszym kraju zarówno obowiązkowe jak i bezpłatne. Dzięki nim możliwe jest wczesne wykrycie aż dwudziestu trzech chorób wrodzonych. W poniższym artykule przedstawimy Państwu szczegółowe informacje na temat tego, czym są badania przesiewowe.
WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) badania przesiewowe określiła jako jedno z najważniejszych działań profilaktycznych. Ich przeprowadzanie skutkuje wykryciem oraz leczeniem chorób wrodzonych. W momencie, gdyby tego rodzaju badania nie zostały wykonane, mogłoby dojść do szeregu bardzo niekorzystnych konsekwencji. Mowa tu o sytuacji, w której życie dziecka zostałoby zagrożone, choroba miałaby bardzo ciężki przebieg, albo nastąpiłaby trwała niesprawność intelektualna narodzonego dziecka. Dzięki leczeniu rozpoczętemu odpowiednio szybko – w pierwszym miesiącu życia dziecka, możliwe jest nie dopuszczenie do długotrwałej hospitalizacji czy też ciężkiego upośledzenia. W naszym kraju wykonywanie badań przesiewowych nie jest związane z pokrywaniem jakichkolwiek kosztów przez rodziców. Są one bezpłatne. W stu procentach za ich finansowanie odpowiedzialne jest Ministerstwo Zdrowia.
Koordynacja badań przesiewowych
Koordynacją badań przesiewowych noworodków w Polsce zajmuje się Instytut Matki i Dziecka. Każde badania musi przebiegać według jasno sprecyzowanej procedury, którą opracował IMiD. Przeprowadzane są one w ośrodkach regionalnych rozlokowanych w całej Polsce. Tam trafiają próbki przesyłane przez szpitale z całego kraju. Regionalnych ośrodków jest w naszym kraju osiem. Znajdują się one w następujących miastach: Wrocław, Szczecin, Poznań, Kraków, Łódź, Katowice, Gdańsk, Warszawa. Dzięki przeprowadzaniu takich badań istnieje możliwość dwudziestu trzech rodzajów chorób wrodzonych. Każde dziecko, które rodzi się na terenie Unii Europejskiej objęte jest przeprowadzeniem badań przesiewowego. Nie ma wyjątków od tej reguły.
W polsce tego rodzaju badania wykonuje się u 99,9% noworodków. Wykonywane są one albo w domu, albo w trakcie pobytu w szpitalu. Ilość dzieci, która nie zostaje przebadana, to margines. Ich ilość to promil. Na odmowę przeprowadzenia tego rodzaju badań decyduje się naprawdę mała liczba rodziców. Swoją decyzję popierają różnymi argumentami.
Jakie choroby wykrywa się za pomocą badań przesiewowych?
Lista chorób, jakie można wykryć dzięki badaniom przesiewowym jest naprawdę długa. Dzięki nim wykrywa się:
-hipotyreozę – jest to wrodzona niedoczynność tarczycy,
-fenyloketonurię,
-mukowiscydozę,
-dwadzieścia rodzajów wrodzonych oraz niezwykle rzadkich wad metabolizmu
Możliwość wykrycia fenyloketonurii oraz niedoczynności tarczycy dostępna jest od maja 1994 roku. W okresie od stycznia 1999 do roku 2003 miało również miejsce wykonywanie badań pilotażowych dotyczących choroby, jaką jest mukowiscydoza. Badania tego rodzaju zostały wznowione w roku 2007, zaś od roku 2009 wszystkie noworodki badane są na możliwość wystąpienia u nich takiej choroby. Od roku 2000 każde dziecko badane jest na możliwość choroby związanej z rzadkimi wadami metabolizmu.
Badania przesiewowe noworodków kiedy wyniki
Wyniki badań przesiewowych dostępne są szybko. W momencie, gdy nie wykryto żadnych nieprawidłowości, wówczas nie otrzymujemy żadnego listu z laboratorium.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here